Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er sikkert en stor lettelse for folk med mellemoestlige navn som bliver diskrimineret mod.
Hvad der en lettelse for dem er ganske ligegyldigt, når det kommer til at behandle statistik af den art redeligt. Det passer måske ikke din agenda, men det er tough titty.
Om muslimske indvandrere bliver udelukket fra samfundet og fremmedgjort pga. deres etnicitet eller religion er diskussionen underordnet.
Bestemt ikke, særlig når tendensen er forventningsdrevet. Nu må du også beslutte dig. Lige før var det race.

Udelukket og fremmedgjort er måske vel meget at trække ud af hvad undersøgelsen indikerer. Når det som antages at være etnisk dansker søger på 4 lejligheder, skal den med mellemøstlig navn i snit søge på 5, altså 1 mere, for at få samme resultat. Og igen næppe i tilfældet boligforeninger, hvor det går på plads i køen og sagsbehandleren kan være flintrende ligeglad, da denne hverken er nabo eller bærer økonomisk risiko.
Konsekvensen af, ikke motivationen for, diskrimination er det vi diskuterer og det der er relvant ift. integration.

Desuden har boligforeninger andre maader de kan skille sig af med folk de ikke vil have:

http://ligebehandlingsnaevnet.dk/naevnsdatabase/afgoerelse.aspx?aid=1718&type=Afgoerelse
Mere indhold efter annoncen
Annonce

Konsekvensen af, ikke motivationen for, diskrimination er det vi diskuterer og det der er relvant ift. integration.


Det kan du forhåbentlig selv se er noget frygtelig vrøvl.

Fint med endnu en enkeltsag. De er jo altid beskrivende for helheden. Igen ville det dog klæde dig at læse det du linker til.
Om ikke andet er det positivt at du er kommet dertil, hvor du selv finder argumenterne mod din sære tolkning af lovligheden i Hussein-sagen, og viser at system og instanser er på plads, samt virker.

Du bør dog læse den selv. Så kan du måske vise til hvor det fremgår, at boligforeningens mål og hensigt har været at få smidt den somaliske familie ud. Igen tror jeg vi er ude i den frie tolkning.
Rygterne om det amerikanske arbejdsmarkeds åbenhed for muslimer er måske i øvrigt overdrevne.

Blandt flygtninge fra Mellemøsten, som kom til USA i perioden 2008-2013, modtog 91% food stamps i 2013 (husstande), mens 73% fik Medicaid eller lignende (individer).

http://cis.org/High-Cost-of-Resettling-Middle-Eastern-Refugees

Tilsvarende tal for indvandrere som helhed, hhv. native born.

http://cis.org/Welfare-Use-Immigrant-Native-Households

Ikke at jeg mener, at USA er særlig relevant for diskussionen, som nævnt.
Bosse,

Det er ikke vroevl. Det er faktisk kernen i spoergsmaalet - de muslimske danskere med mellemoestlige navne foeler sig da ikke mindre fremmedgjort eller faar bedre muligheder for at integrere sig hvis det gaar op for dem at de oplever diskrimination pga. deres religion frem for deres etnicitet eller race. Spoergsmaalet er om diskriminationen mod dem finder sted og hvad konsekvensen er, ikke hvorfor Bjarne Nielsen mener at "vi kan jo ikke have negere og muslimer her."

Hvor meget diskrimination der ikke meldes til politiet er svaert at vurdere (undersoegelsen du linker til mener det er en ikke ubetydelig del), men at konkludere at "systemet virker" alene fordi at der handles paa de sager der bliver meldt samt at boligforeninger umuligt kan diskriminere fordi de har sagsbehandlere virker lidt soegt.


Pibe,

Det er sikkert en aerlig fejl, men det er ikke en kilde du gerne vil linke til. Det er startet af en flok nynazister og white supremacists til at goere lobby arbejde for et hvidere Amerika. Ikke en synderlig trovaerdig kilde.

http://www.thedailybeast.com/articles/2014/05/15/inside-the-center-for-immigration-studies-the-immigration-false-fact-think-tank.html

Southern Poverty Law Center har ogsaa listet dem som hade-gruppe pga. deres nynazistiske forbindelse.

Desuden koerer Medicaid/Food Stamp tildelingen paa familiestoerrelse og ikke absolut indkomst. En muslimsk familie paa 7 med hoejere idkomst end en native born familie paa kan have Medicaid/Food Stamps mens native born ikke har.
Det er oplagt ganske væsentligt at forstå hvorfor diskrimination finder sted for at komme den til livs, ConCort. At påstå andet er decideret vrøvl. Det bliver ren symptombehandling.

Og jo, systemet virker. Det er ikke ensbetydende med at det ikke kan forbedres.

Hvad angår det søgte, må du næsten begynde at underbygge nogle af dine udsagn. Du glemte sjovt nok at svare på hvor det fremgår, at boligforeningen prøvede at presse familien ud og hvorfor. Jeg skriver på intet tidspunkt at boligforeninger ikke kan diskriminere. Det er igen dine frie tolkninger.
Annonce