Man må samtidig rose Lars Løkke for det pressemøde. En strategisk genistreg hvor alt presset nu er flyttet over på Pape og Co, som uanset hvad kun kan blive taberne her.
Han kunne - og burde - have smidt EKH ud - alternativt instrueret hende i at opføre sig bare en smule brødebetynget - , så havde alt kørt videre på skinder nu.
Det havde været en hel del mere genialt end det nuværende kaos, og de skår der havde opstået havde også været en del lettere at klinke end de vil efter denne process.
Jeg har meget svært ved at se at det hverken en strategisk handling eller en genistreg, jeg er dog villig til at medgive at det er en streg, men dog i regningen.
Udskriver han valg, så er blå blok nok færdig
Forklar mig lige præcis hvorfor det er genialt - set fra et borgerligt synspunkt - at de ryger ud af regingskontoerne på røv og albuer så kort tid efter de har fået et mandat til at regere landet?
Ikke at jeg faktisk tror det ender med at der bliver udskrevet valg, men skulle det ske, så er Lykke færdig i politik på den anden side af valget - alene fordi han skulle skabe sig på twitter.
Det eneste han i så fald opnår er et eftermæle som den næstringeste statsminister i historien kun overgået af Otto Liebe.
Jeg har meget svært ved at se det geniale heri.
Someday, someday, someday, someday, someday, someday Leeds United