pukledyret:
Men... Nico.. Så er det jo ikke bæredygtigt.
Hvad er ikke bæredygtigt? Tror du helt seriøst at landmænd tænker: "Lad os da ødelægge vores eget levebrød! Det er pisse sjovt!"
Som sagt, det er muligt at producere i et lukket kredsløb.
Ja.. Det er planeten Jorden et meget godt eksempel på.
Det gøres flere steder i Danmark. Biodynamiske landmænd tænker over at deres mark også skal være i live om 100 år.
Og derfor bl.a. gøder de, så de ikke udpiner jorden...
Konventionelle landmænd burde gøre det samme, i stedet for at fokusere så kortsigtet.
I hvor mange år, tror du at der har været konventionelt landbrug i Danmark?
Deres tilgang til produktion (monokultur) er fundamentalt i strid med biologiske grundprincipper, så i stedet for at samarbejde med naturen, bekæmper de den med dyr kemi. Det er da et paradoks der vil noget.
Din tilgang er temmelig sort/hvid... Har du overvejet om du måske skulle tage et skridt baglæns og så få styr på hvad konventionelle landmænd faktisk gør med deres jord?
At de har sat sig dyrt med kæmpe lån er deres helt eget problem.
:D Din uvidenhed er større end din indsigt pt.
Mange landmænd er blevet gældsatte pga deres erhverv, ikke fordi de har erhvervet sig en landsbrugsejendom for dyrt. (der er uden tvivl adskillige som falder indenfor din kategori)
Men det er da interessant at vi har en højrefløj og liberale partier som i den grad er fortaler for at staten skal give kunstigt åndedræt til et erhverv.
Lige nu, er der jo tale om at fjerne statslige restriktioner.. eller gøre dem mere fornuftige. Men den detalje har du vel overset?
Derudover har vi DF som slår sig op på dyrevelfærd, men som samtidigt tilhører et segment der stort set ikke køber økologisk. Hykleriet er udtalt.
WTF? Tager du pis på mig med den sætning? Man må ikke gå ind for dyrevelfærd, hvis man ikke køber økologiske råvarer? Du ville have passet godt ind i det gamle Ungdomshus på Jagtvej.
Hvorfor de konventionelle landmænd påberåber sig ret til at svine vores fælles værdi til, er mig en gåde.
Du er sgu lidt morsom :D
Især fordi der er bedre veje at gå.
Gå fallit f.eks. og eksportere vare der er lavet under markant mere lempelige forhold? (dvs. f.eks. hvor dyrehold har færre regler og kan bruge mere medicin)
De ser sig selv som ofre, men det er dem der sviner og det er dem der har deltaget i gældsfesten og skabt det døde muldlag.
Det døde muldlag??? Hvad er det? Muld er nedbrudt organisk materiale.
De ligger med andre ord som de har redt. Hvorfor det omgivende samfund skal bøde for dette, det fatter jeg ikke i kan ligge stemmer til.
Jeg tror at du skal hjem og læse lidt op på, hvorfor der er restriktioner på gødning... Sjovt nok, så er Danmark i en position der er stik modsat langt det meste af verdenen. Vi har alt for mange næringsstoffer i jorden, set i forhold til stort set alle andre lande i verdenen (og havene)