Snak

Mere indhold efter annoncen
Med hensyn til Steves indlæg har de nok ikke været positive nok over Alternativets mange fantastiske indslag. Men man har da sjældent set et parti sejle mere, hvad mener de overhovedet og kan de stå op for det de mener? Eller er det kun i teorien?
"Det er ikke ok og den slags latterlig feminisme skal lukkes ned."

Kan ikke helt se, hvad det her har med feminisme at gøre. Er det ikke mere hykleriet og offerdyrkelsen, der skal lukkes ned for?
Nogle gange er latterlig feminisme også offerdyrkelse.
Hun har selv stukket snotten frem og hidkaldt alle sine følgeree for at få Lukas Graham til at trække en sang tilbage pga denne havde begået nogle dårlige ting.
Hvad havde den sang dog gjort?
Niddets arkivar
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvad havde den sang dog gjort?

Den blev skrevet af en forbryder.
-
"Nogle gange er latterlig feminisme også offerdyrkelse."

Jo, det er da rigtigt nok. Men det har vel mere at gøre med, at hun er snotdum og dobbeltmoralsk end, at hun er feminist.
“Jeg spiser godt, sover godt, knepper godt - og arbejder på projekter i London, så all is good” - Amalie Have idag på Instagram.

Amalie Have gør ikke meget for at støtte Amnesty direktøren(eller hvad hun var af leder) der igår(!!!) sagde at Amalie Have var gået helt ned med flaget og blandt andetikke kunne sove og havde angst anfald.

En Sass-agtig genkomst af Have efter en meget hård periode. Godt for hende.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Så bliver det dårligt mere retarderet. Amnesty er nu også ude at rygcrawle. Fjolser.
Amnesty i Egypten: ´Satire is not a crime´
Amnesty i Danmark: ´Satire er chikane´

Hvorfor er folk i den type stillinger så retarderede? Hvad havde de regnet med der ville ske? At DKR ville undskylde og trække klippet tilbage? Hvorfor skulle de det? Det er da en ret legitim pointe at man vel må være konsekvent, når man vil bestemme hvad andre kan og ikke kan lytte til, eller hvem man kan lade sig inspirere af.

Hendes ´jamen jeg kunne da ikke vide at de her kunstnere havde en ærgerlig fortid´ havde da sikkert givet fin mening, hvis hun lod tvivlen komme andre til gode.

Men fint af Amnesty. De hjælper sikkert sikkert Amalie Have´s sag helt vildt. Idioter

I det hele taget synes jeg ofte at identitetssvinene er ret ringe til at kigge indad og på deres egne. Amy Schumer og hende fra Girls (hovedpersonen) har henholdvis voldtaget en meget fuld fyr, og forgrebet sig på sin lillesøster, men ingen af dem har vist videre problemer med deres ry i disse #MeToo tider
Annonce