Snak

Mere indhold efter annoncen
moderator
Dette er en signatur.
Jeg synes ikke aprilsnaren med Pia Adelsten var en svipser - det var da hylemorsomt.

I øvrigt påfaldende at man kan gå fra sin storhedstid med Paludan-interviewet til forfald på 4 uger.
"Kids, you tried your best and you failed miserably. The lesson is, never try." - Homer Simpson
" Hylemorsomt...???"

Det taler vist glimrende for sig selv.

DKR har sat nye standarder for satire i Danmark, og fortjener al cadeau.
Et par gange har dømmekraften svigtet groft, og ledelsen på stationen har formentlig henstillet til en anelse omtanke.
Ramskov lyder ikke vildt begejstret, når han må tage de forventede tæsk.
FREM for alt
"Ramskov lyder ikke vildt begejstret, når han må tage de forventede tæsk."

Tja, jeg tror de fleste er ved at være lidt ligeglade. Tre måneder tilbage, og de har før sagt, at de giver den ekstra gas hen mod slutningen.
Jeg tror at Ramskovs horisont rækker lidt længere end en station, han forlader lige om lidt.

Edit: Han virkede ligeglad, på en meget engageret måde, i aftenens deadline.
FREM for alt
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg synes Krasnik er uærlig.

Han kan ikke have så meget respekt eller forstand på satirens berettigelse, som han prøver at gøre udtryk for, hvis han mener programmet skal ´brænde sig selv´ efter et par svipsere.

Han prøver at fremstå mindre værdi-koncervativ end han reelt er.
Lidt mystisk at inddrage en tilfældig socialdemokrat på sådan en måde. Der er noget mobberi over det som er unødvendigt.


Enig.
Men det er stadigvæk overhovedet ikke diskvalificerende, som faktisk er det Krasnik siger.
Det er bare uheldigt og lidt dårlig stil.
"Jeg tror at Ramskovs horisont rækker lidt længere end en station, han forlader lige om lidt."

Han har fremtiden på plads, hvor han ikke skal løfte en finger, og hvorfra han med overvejende sandsynlighed pensioneres.
- Jeg har ikke set indslaget fra Deadline, men jeg har læst det her:

»Vi lægger os fladt ned og undskylder. Det var en klokkeren fejl, at han blev nævnt. Han er en ukendt person og har ikke noget at gøre i det indslag. Satire handler om hån, spe og spot rettet mod magthaverne, og han er ikke en magthaver,«


Han ligger ikke på knæ og beder om tilgivelse og svinger absolut heller ikke hammeren over Den Korte. Jeg kan altså ikke se, at han skulle være så engageret.
Mads Brügger bliver skilt ad i presselogen, og er direkte pinlig.
Humoren er, ufrivilligt, nærmest på niveau med DKR
FREM for alt
Der var flere morsomme indlæg i presselogen, de virkede mest sure over nogen havde offentliggjort deres sladder. Jeg tog ikke de indslag i DKR bogstaveligt, men det er der sikkert andre der har gjort.

Sjovt nok afslørede de andre mediemennesker at flere af historierne var rigtige.

Et par “højde punkter”:

At deltagerne i studiet sad og verificerede sladderen om politikeres seksualitet.

Arzrouni der nærmest sad og sagde at historien om luderture til Asien var sand.


Hvis de havde så mange indvendinger mod offentliggørelsen af deres sladder burde de nok holde sig fra at bekræfte dem overfor den brede offentlighed.

Hvis man vil have en dom fra en “kollega” er dette interview i journalisten et godt bud:
https://journalisten.dk/satiriker-om-den-korte-radioavis-problematisk-at-man-smider-en-uskyldig-under-bussen/
Annonce