Hvis du vil diskutere så lad venligst være med at kalde andre tåbe, bare fordi du er politisk uenig.
Nej, den ret forbeholder jeg mig, når du gentagende, igen og igen, lukker øjnene for faktum, såsom at ikke-vestlige indvandrere kostet 85.000 årligt i gennemsnit. Hvordan rimer et nettounderskud på 30 mia. området på ‘mere arbejdskraft’? Tværtimod har du mindre råd til, eksempelvis, kernevelfærd. Og du er blevet forbeholdt de her tal før.
Jeg har i øvrigt intet sted sagt at danskerne skal assimilere sig efter indvandrere, så det er noget af en stråmand. Jeg har talt om integration
Nej, du har talt om endnu flere kulturelle indrømmelser fra danskerne qua din suhsi-kebab allegori;
Det vil kræve en åbenhed for forandring som ikke er tilstede lige nu. På samme måde som vi allerede er blevet påvirket af integrationen når vi spiser en Shawarma eller Sushi, så vil vi i fremtiden se mere af den slags forandringer.
Hvad med at vi vender den om, og ansporer dem der kommer hertil til at være åben for den måde vi lever på i Danmark? Hvad er det vi skal være yderligt åbne overfor? Kriminalitet? Moskeer? Parallelsamfund? Det har vi rigeligt af.
Selv hvis fødselsraten stiger pga. en politik hvor man gør det mere attraktivt at få børn, så er de børn jo først en del af arbejdsmarkedet om godt og vel 20 år. Indtil da vil det endda kræve flere pædagoger og lærere.
Ja, vi kan hurtigt blive enige om at, det skulle have været et fokusområde for mange år siden, men bedre sent end aldrig. Sådan som du opstiller det, er det en negativ ting at danskere får flere børn, og at vi hellere må afholde os fra det, så der er mere plads til Abdi og Noor (som jo så, formoder jeg du mener, skal have ret til familiesammenføring med det samme, fordi det ville jo ikke kræve flere pædagoger, eller…). Og dermed ender vi i en ond cirkel, hvor vi for evigt og altid vil være afhængig af MENAPT-indvandring indtil Danmark jo så substantielt ikke er Danmark mere, fordi en entitet udgør the sum of its parts.
Det vil jeg kalde landskadeligt.