Snak

Mere indhold efter annoncen
Steve, tak for status. Idag har Hegseth været på NATO-scenen med Rutte og proklameret at 5% af gdp er den nødvendige standard for medlemsbidragene, så Europa kan overtage front-forpligtelserne i konflikten med Rusland. I Det Hvide Hus har Trump afholdt pressekonference med Merz, og sagt at han vil hitte russerne hårdt, hvis hadet og blodbadet fortsætter - og han tilføjede at han måske ville hitte både Ukraine og Rusland hårdt, såfremt han fornemmer at man ikke retter ind (hvorpå han talte om forælderen som før eller siden må gribe ind mellem børn, der skændes).

Tidligere forlød det fra Trump at man ville forlade konflikten, hvis der ikke blev fred, og altså overlade skænderiet til børnene selv ... men nu er der parental guidance på brættet. Så den slingrende vals fortsætter.

Noget lignende kan man ytre iht. Mellemøsten, omend du har en pointe i at Trump lader Netanyahu et al få frie tøjler - men i aftes skrev Trump at han efter samtalen med Putin kunne melde at russerne støtter et Iran uden kernevåben, hvilket naturligvis passer ind i målet om at få russernes bistand til at passivisere iranerne - men samtidig udfordrer Netanyahu´s og dennes israelske/amerikanske støtters ambition om at angribe Iran militært.

Trump udtrykte både i aftes og her til aften at russerne vil gengælde den seneste tids ukrainske angreb, og at han frarådede dette - men samtidig forudser han at krigen ikke umiddelbart vil standse. Samlet set giver ovenstående mig indtryk af at Trump (et al) improviserer sig frem, er presset fra flere sider - og prøver at finde baghånd på det meste. Hvad Trump ikke rigtigt har lyst til at fokusere på, er at krigen er eskaleret siden han tiltrådte som præsident.

"Og uanset hvad han siger eller gør i forhold til Ukraine, vil nogen brokke sig – så medmindre det forstyrrer hans evne til at lave handler, hvorfor skulle han så give en døjt for, hvad der sker i (eller med) Europa?"
npl2, ingen af parterne er interesserede i at USA afvikler sit engagement i krigen; Ukraine/EU ønsker amerikanerne inde i det militære og finansielle loop, mens russerne ønsker amerikanerne inde i det diplomatiske loop. Trump-administrationen ved også godt at man ikke kan vikle sig ud af konflikten uden at overlade Ukraine helt til Europa, og dette er tiden nok først moden til om nogle år (når EU og NATO har fået omsat på de gigantiske investeringer, man lægger op til/har besluttet). Desuden er der masser af business, som binder - herunder den nyligt indgåede ressource-aftale mellem USA og Ukraine, men også de lukrative militære handler, som vinker forude.

Fussball, det er korrekt at den russiske propaganda igen betegner den ukrainske ledelse som terrorister, og Putin henviser specifikt til angrebet på broerne, som havde en del civile omkostninger. Dermed åbnes muligheden for at konvertere krigen fra en SMO til en ATO (antiterroroperation), hvilket giver frit lejde til at eliminere den ukrainske ledelse, spille på det emotionelle i terrordiskursen - og alligevel fortsat undgå at erklære krig, med alt hvad dette vil indebære.

Propagandaen ruller i øvrigt vældigt på også den ukrainske side; der tales om +40 ødelagte russiske fly via operation Spiderweb, mens de tilgængelige video- og satellitdata peger i retning af maksimalt 20 ramte fly, muligvis færre - hvoraf ca. halvdelen formentligt er ødelagte. Som Steve er inde på, får dette ingen virkning på krigens kurs, men det opsigtsvækkende er naturligvis operationens mål, som udfordrer russernes muligheder for at efterkomme START-traktatens bestemmelser om at russiske nukleare bombefly skal være tilgængelige for amerikansk satellitovervågning ... og jvf. npl2´s bemærkninger om amerikansk sikkerhed, vil dette nok også gælde for USA (som i lighed med russerne har nukleare bombefly stående i det åbne). Dermed er de tilbageværende elementer af START-traktaten eroderet, hvormed de i forvejen ringe udsigter til en fornyelse af traktaten nok definitivt er af bordet.
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Tak selv TW.

Den store brik lige nu i spillet er Iran enig. Mon ikke det lidt er noget for noget. Hvis Iran makker ret ift. uraniummen vil Trump nok bede Isrsel finde en for Irans allierede mere gunstig løsning i Gaza/Palæstina. Deraf Israels optrapning lige nu.

Godt nok noget af et kludetæppe. Men jeg tror nu Trump overordnet har styr på brikkerne og gamet - de vil bare ikke helt som ham på de rigtige tidspunkter men tænker det nok skal komme. Men bump på vejen javel det må man sige og det kræver nok også lidt held og lidt snilde og lidt mere.
“Der var andre der trak mer' end jeg”
Wanks
Propagandaen ruller i øvrigt vældigt på også den ukrainske side; der tales om +40 ødelagte russiske fly via operation Spiderweb, mens de tilgængelige video- og satellitdata peger i retning af maksimalt 20 ramte fly, muligvis færre

Her er hvad Ukraine selv har meldt ud.
According to Ukraine, 41 strategic bombers were hit and "at least" 13 destroyed. Moscow has not confirmed any losses of aircraft beyond saying some planes had been damaged.

Altså Ukraine melder ud at de har ramt 41 fly, hvoraf 13 er ødelagte. Dette tal kan sagtens være sandt, da man ikke kan verificere små skader med sattelit foto. Bemærk desuden, at flere eksperter har påpeget, at selv små skader, kan være svære at udbedre, da flere af flyene er af ældre dato, og det kan være svært for Rusland, at erstatte ødelagte dele.
Som Steve er inde på, får dette ingen virkning på krigens kurs,

Måske ikke, men det skaber uro og splid i Rusland. Ledelserne i FSB og hæren har travlt med at pege fingre af hinanden, for alle ved godt, at Ukraines mission kommer til, at kræve sine syndebukke.
Dermed er de tilbageværende elementer af START-traktaten eroderet, hvormed de i forvejen ringe udsigter til en fornyelse af traktaten nok definitivt er af bordet.

Endnu engang formår du (som altid) at putte et negativt spin på Ukraines små succeser.
Steve, nogenlunde enig i din vurdering omkring Iran/Israel/Gaza-kabalen i Trump´s optik.

Tror du i øvrigt at Trump, eller andre i det amerikanske magtapparat, var klar over at ukrainerne ville angribe de russiske baser lige før forhandlingsmødet i Istanbul?


Womble, jeg skrev at propagandaen også ruller vældigt på ukrainsk side - og ét af eksemplerne leverede bl.a. CSIS d. 2. juni:
"During the SSU’s special operation, Spider’s Web, Ukraine targeted and destroyed more than 40 Russian aircraft stationed at four key air bases across Russian territory."
https://www.csis.org/analysis/how-ukraines-spider-web-operation-redefines-asymmetric-warfare

Samme dag skrev AP således om sagen:
"A Ukrainian drone attack has destroyed more than 40 Russian planes deep in Russia’s territory, Ukraine’s Security Service said on Sunday"
https://apnews.com/article/russia-ukraine-war-sumy-region-18966d4b286ffb6f4e764b94a6afaf61

Bare et par eksempler blandt mange, som understreger at der skam er belæg for mine udsagn om propagandaen på ukrainsk side.

Reuters offentliggjorde g.d. en artikel, som med udgangspunkt i amerikanske estimater påpeger at Zelensky, som ofte set før, var løbet i byen med lidt for sensationsprægede overskrifter:
"The United States assesses that Ukraine´s drone attack over the weekend hit as many as 20 Russian warplanes, destroying around 10 of them, two U.S. officials told Reuters, a figure that is about half the number estimated by Ukrainian President Volodymyr Zelenskiy."
https://www.reuters.com/business/aerospace-defense/ukraine-hit-fewer-russian-planes-than-it-estimated-us-officials-say-2025-06-04/

"Endnu engang formår du (som altid) at putte et negativt spin på Ukraines små succeser."
Hmmm, små succéser? Igår skrev du ellers dette:""Spider web" har været en kæmpe succes for Ukraine."

Jeg beklager i øvrigt at det ikke behager dig, men dét forhold at ukrainerne drager fordel af, og kompromitterer START-traktatens bestemmelser, bør da klart nævnes - fordi det har geostrategiske implikationer og i høj grad angår våbenkontrollen mellem verdens største nukleare magter. Bl.a. Kellog har da også ytret at det hændte indebærer en uacceptabel optrapning af krigsudviklingen. https://www.foxnews.com/video/6373840523112

NB: CSIS offentliggjorde for nyligt en tabsopgørelse fra krigen, som angiver 2,5/1 i ukrainsk favør, hvilket nogenlunde matcher mit bud, da vi for mange mdr. siden debatterede dette.
https://www.csis.org/analysis/russias-battlefield-woes-ukraine
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Wanks:
Apropos propaganda:
Russerne afdramatiserer naturligvis situationen og forklarer at flyene naturligvis repareres snarest.

Det lyder jo som en cykel, der er gået lidt i stykker.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Wanks
Bl.a. Kellog har da også ytret at det hændte indebærer en uacceptabel optrapning af krigsudviklingen.

Wanks jeg er egentlig ikke interesseret i at diskutere Ukraine krigen med dig igen, for vi bliver aldrig enige.

Men overstående er et godt eksempel på, at du gang på gang, påpeger at Ukraine optrapper krigen. Det er for pokker Ukrainerne der forsvarer sig, og der har de ret til ifølge folkeretten. Ruslands krig mod Ukraine er derimod en ulovlig krig, hvor civile mister livet hver eneste dag. Det bedste ville være at få stoppet krigen, uden at belønne Rusland.
Faktum er at Rusland IKKE vil standse krigen. Det er indiskutabelt.
"... jeg er egentlig ikke interesseret i at diskutere Ukraine krigen med dig igen, for vi bliver aldrig enige."
Womble, al den stund at din ambition åbenbart til stadighed er at jeg skal erklære mig enig i din uinviterede, trollende og uinformerede fingerpegning, skal du næppe forvente at det bærer frugt for dig.


"Apropos propaganda:
Russerne afdramatiserer naturligvis situationen og forklarer at flyene naturligvis repareres snarest."
JMJ, russernes propaganda og benægtelser er svært velkendte - naturligvis kan de ikke reparere samtlige ramte fly ... og som nævnt i min respons til Fussball, benytter de sig forventeligt af anledningen til at forstærke deres sort/hvide omtale af fjenden. Pointen er bare at vi ser samme symptomer på uredelighed og konfliktramthed på den ukrainske side, hvilket er både relevant og ret nødvendigt at forstå, hvis man altså ønsker et blot nogenlunde retvendt udsyn til krigsudviklingen.

Aktuelt har russerne indledt deres gengældelsesaktion med omfattende drone-, fab- og missilshow i Ukraine, hvilket desværre nok vil resultere i flere krigsforbrydelser. Til gengæld kan pro-ukrainsk indstillede fætre og kusiner nok se frem til at russerne selv må tage imod flere stygge slag, når Taurus´erne begynder at flyve for alvor (Merz var som bekendt i Det Hvide Hus igår - og han kom bl.a. for at påvirke Trump´s sejlende vægelsind og få lov til at bruge amerikanernes måldata m.m. til tyskernes lovede missilshow).
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Wanks
Womble, al den stund at din ambition åbenbart til stadighed er at jeg skal erklære mig enig i din uinviterede, trollende og uinformerede fingerpegning, skal du næppe forvente at det bærer frugt for dig.

Du skal ikke erklære dig enig overhovedet. Jeg forstår bare ikke hvorfor du konstant peger fingre af Ukraine, i en krig hvor Rusland er den tydelige agressor. For så at sige, at du bestemt ikke holder med Rusland. Rusland begår krigsforbrydelser hvert eneste døgn. Hvorfor forager det dig ikke?
Du minder mig af en eller anden grund om Ole Sohn.
"Du minder mig af en eller anden grund om Ole Sohn."
Jeg har faktisk truffet Ole Sohn nogle gange - da jeg i mine yngre dage arbejdede med såkaldt tværpolitisk aktivisme. Han syntes at jeg var pisseirriterende, formentligt fordi jeg i et større selskab bl.a. forklarede ham at hans tilgang og ideologiske tyggegummi absolut ikke harmonerede med dén marxistiske baggrund, han hævdede at have. Hverken dialektikken, den strukturelle tænkning eller Engels´ statsbegreb havde han nogen dybere forståelse af - og han havde heller ikke helt begrebet at den såkaldte sovjetkommunisme i virkeligheden trak på socialdemokratismens statskapitalistiske formynderi (som kuriøst nok også blev en slags parlamentarisk endestation for den intellektuelt knap så agile Ole).

Ergo, Sohn rimer nok mest på projektion. Så hér er lidt fed sax, der gerne vil høres HØJT:
https://www.youtube.com/watch?v=jamMIb2Vwn0
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Annonce