Den aktuelle tilstand er at der i absolutte tal, ikke overraskende - givet den globale befolkningstilvækst, findes flere slaver på kloden end nogensinde før, men ikke relativt (slaveri hér defineret som tvangsarbejde, gældsslaveri, menneskehandel og tvangsægteskaber).
Hvorfor er forholdet mellem mængden af slaveri intrinsisk relateret med befolkningstal? Hvis alle lande ulovliggjore slaveri, ville der være meget færre slaver i verden, om så vi er 1 eller 9 mia. på jorden.
Som nævnt til TLM har mange andre end ´den hvide mand´ bestræbt sig på at afskaffe slaveri;
End ikke tilnærmelsesvis på et niveau der minder om de utallige foranstaltninger vesten har som helhed har gjort for at afskaffe slaveri på globalt plan, i særdeleshed i tidligere kolonier, så vidt muligt. Det ved du også.
Jeg tilføjede at vestlige kræfter, hér de tidligere kolonimagter på det nordamerikanske kontinent, foretog etnisk udrensning/folkedrab og slavegjorde den oprindelige befolkning til ind i 1900-tallet, fordi det hører med til historieskrivningen om udviklingen blandt toneangivende vestlige magter.
Ja, sikkert. Og så er humlen; hvordan står det til med slaveri i resten af verden?
Der findes mig bekendt mest slaveri i Asien/Stillehavsregionen, mens bl.a. vore venner og fjender i Golfen samt visse centralafrikanske stater har de højeste relative andele.
Og hvad er den er relative fordeling, Vesten kontra Asien/Stillehavsregionen og Afrika/Mellemøsten?
Snedigt lige at snige et "vores venner" ind - mon ikke en eller anden nigeriansk stamme der tager små piger som sexfanger til fange til brug som slave med udgangspunkt i islamiske krigsritualisering, er ret ligeglad med Danmarks mængdeindkøb af olie i Saudi Arabien.
For det første fordi den ér omtalt,
Ikke af dig. Du gør alt for at ignorere det, for i stedet at pege på nogle - som minimum - relativt mindre problemsstillinger med udgangspunkt i fortiden, fordi dit politiske udgangspunkt er et nedgøre vesten, og gøre vesten til grund for alt uhyrlighed i den nuvæende globale situation.
Det er du ikke alene om, men det er ret væsentligt for dem der læser med, at de får den disclaimer, når du ellers begynder på dine sædvanlige akademia-serede tirader.
Hvilket er min pointe.
for det andet fordi jeg anskuer den som indiskutabel
At noget er et faktum gør, at man ikke kan snakke om det?
Jeg skrev desuden at bl.a. slaveri ikke er opfundet af noget bestemt land/imperium eller en bestemt etnicitet, men at dets forekomst og fremtrædelsesformer er rundet af bl.a. historiske, økonomiske, kulturelle, institutionelle og politiske forhold.
Ihh hvor en banebrydende analyse. Slutter dine sådanne ikke efterhånden alle sammen med lige præcis den sidste halvdel af sætningen?
Som en sidebemærkning; hvorfra stammer etymologien bag ordet ´slave´? Er det også noget der er opstået på baggrund grund af historiske, økonomiske, kulturelle, institutionelle og politiske forhold?
Der ligger vel en diskussion, som er lidt mere interessant end forsøget på historisk penispolering mellem alverdens grumme parter, der alle har dyppet sig i den grimme olie.
Hvad med dem der dypper sig i den grimme olie lige nu? Er det ikke mere interessant at komme til bunds i, og eventuelt hvilke strømninger der gør, at der i 2026 stadig findes slaver?