Snak

Mere indhold efter annoncen
Ottomans den her gang :)
FCK og United siden \'92.
Har du alle DLC´erne?

Jeg har faktisk aldrig prøvet Ottomans, det kunne være jeg skulle prøve dem.

Har købt begge DLC´er, så ville egentlig godt prøve et land som ligger godt til den nyeste DLC Wealth of Nations, og så er det måske ikke Ottomans der er de bedste.
Nej spiller egentlig bare Vanilla.. Ville bare gerne spille noget hvor der var krig konstant.
FCK og United siden \'92.
moderator
Hvad gør Vanilla?
Dette er en signatur.
Vanilla betyder bare originalt spil, altså hvor du spiller uden tilføjelser :).
FCK og United siden \'92.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
Der er ellers en mod der hedder Vanilla experience.
Dette er en signatur.
Så forstår jeg forvirringen, men jeg spiller bare det helt originale spil. Selvfølgelig patchet dog.
FCK og United siden \'92.
Jeg synes nu stadig der er en del krig i mine spil! :)

Er der i øvrigt nogen der kan svare på følgende:
Når både jeg og det land jeg ønsker at gå i krig mod har samme allieret, hvorfor lader det så til at den fælles allierede altid vælger side med min fjende?
Jeg ved det ikke med sikkerhed, men ting som landets mening om jer begge kan gøre de måske vælger den med det højeste? Ellers tager de måske den de er længst tid allieret med.

Jeg kunne forestille mig at beliggenhed, religion, hvor stor deres hær er, warexhaustion og alt muligt andet spiller ind.
FCK og United siden \'92.
Jamen det første formål med alliancer er jo at forsvare hinanden, så det er vel ikke så mærkeligt, at AI´en vælger at forsvare frem for at angribe. Nogle gange kan de dog vælge slet ikke at gå med i krigen, hvis de har ustabilitet, mange rebeller, war exhaustion eller er involveret i en anden krig.

"Der er ellers en mod der hedder Vanilla experience."

Det hedder vist Extended Vanilla Experience. Det er et mod hvor de har smidt flere events og formable nations osv. ind, uden rigtig at ændre i spillets core.
-
Annonce