Snak

Mere indhold efter annoncen
Terminalen på TV2 - hvorfor leger Tom Hanks russer? Det er da belastende. Spoil endelig.
moderator
Den kan også være lidt svær at følge med i.
Dette er en signatur.
Jeg forstår ikke, at Jagten bliver nedvurderet så meget herinde. Det er da klart en af de bedre danske film der er lavet. Jeg kan ikke komme på mange andre danske film der er meget bedre. Filmen er dog langt fra perfekt, og der er enkelte scener som er decideret ringe. Her tænker jeg især på børnehavepædagogens snak med Mads Mikkelsen..
Moneyball Midtjylland - Danmarksmester 2015, 2018, 2020 & Pokalmester 2019

Jagten er en glimrende film - en af de bedste danske film de senere år. Realistisk og velspillet. Den kan helt klart anbefales.
https://pbs.twimg.com/media/Ck8cb8pUoAA46Kx?format=jpg&name=large
moderator
Realistisk???

Jeg finder filmen temmelig tåbelig, og realismen er sgu vanskelig at få øje på. Den virker skrevet til det amerikanske marked, og Susse Wold er jo direkte utroværdig.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg kan godt lide Jagten, men realistisk vil jeg heller ikke kalde den. Hele filmen er jo baseret på at der ingen undersøgelse nærmest er omkring sagen. Alt bliver taget for gode varer, både af landsbytosserne (hvilket jo så også er filmens hensigt) og af det offentlige.
FCK og United siden \'92.
Men det er jo netop pointen i det? Det skildrer jo netop samfundets reaktioner på sådan nogle sager. Det er begrænset hvor meget man kan putte ind i en 1,5-2 timers film.
Moneyball Midtjylland - Danmarksmester 2015, 2018, 2020 & Pokalmester 2019
Realistisk???

Jeg finder filmen temmelig tåbelig, og realismen er sgu vanskelig at få øje på. Den virker skrevet til det amerikanske marked, og Susse Wold er jo direkte utroværdig.

Jeg kan slet ikke se hvorfor den skulle være skrevet til det amerikanske marked? Den ligger jo så langt fra det gennemsnitlige amerikanske drama, som man næsten kan komme. Næsten intet er overspillet eller overdramatiseret. Alt bliver ikke forklaret, og ikke alle løse ender bliver bundet sammen. Der er et komplet fravær af underlægningsmusik og "I love you"-scener ligesom den lykkelige slutning udebliver.

Jeg har svært ved at vurdere, hvor realistisk visse passager i filmen er. Bl.a. indkøsscenen (som jeg dog synes var virkelig god), men særligt da alle børnene pludselig sagde de også var blevet forulempet. Det er den eneste finger jeg har at sætte på filmen.
Hele filmen er jo baseret på at der ingen undersøgelse nærmest er omkring sagen. Alt bliver taget for gode varer, både af landsbytosserne (hvilket jo så også er filmens hensigt) og af det offentlige.

Det passer da ikke? Vi følger bare ikke undersøgelsen, men derimod kun det familiære/lokale drama.
https://pbs.twimg.com/media/Ck8cb8pUoAA46Kx?format=jpg&name=large
moderator
Næsten intet er overspillet eller overdramatiseret.

Joker du?

Der overspilles over hele linjen.

Jeg har svært ved at vurdere, hvor realistisk visse passager i filmen er

Du skrev da ellers, at filmen var realistisk.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Joker du?

Næ. Du mener simpelthen alle overspiller?
Du skrev da ellers, at filmen var realistisk

Det hele bliver lidt nemmere, hvis du rent faktisk læser hvad der bliver skrevet. Jeg kommer med to eksempler, jeg vurderer ligger i en gråzone.
https://pbs.twimg.com/media/Ck8cb8pUoAA46Kx?format=jpg&name=large
Annonce