Snak

Mere indhold efter annoncen
Shit det lyder lækkert!

Jeg tør slet ikke at lave matematikken på hvor mange penge jeg har brugt på fysiske film de sidste par år.

Jeg har mest brugt iMusic, da den ligger lokalt, og jeg en enkelt gang har haft en ærgerlig oplevelse med Laserdisken, men det kunne godt lyde til at jeg skal give dem et forsøg, for nogle af klassikerne kan være svære at finde.

Jeg er i gang med den italienske neorealisme, og så Umberto D. i går, og skal have henset Cykeltyven en af dagene.
Men ud over Fellini er det ikke altid de nemmeste film at støve op.
So far har jeg fået (gen*)set, i vilkårlig rækkefølge;

M (Fritz Lang)
Citizen Kane
12 angry men
Peeping Tom
Lolita (Kubricks)
Rumrejsen 2001*
Patton
Godfather 1-3*
Apocalypse Now (Final cut)* - mmmmm....
Mean streets - jeg elsker Harvey Keitel
Taxi driver*
A short film about killing (Kieslowski)
Eraserhead
Scarface*
Untouchables
Tilværelsens ulidelige lethed
Deliverance
Manhunter
Hets (Bergman manus)
Kris (Bergman)

Edit: Så der er skudt med spredhagl, men det er fedt at have så meget forskelligt at vælge imellem.
Fedt, Jens. Jeg er slet ikke på den måde nået i dybden med noget som helst, så er stadig ret mainstream, men begynder at opdage personlige præferencer og interesser.
Hah, ja. Godt spredt ud, men også noget af en liste!

Bergman har jeg stadigvæk svært ved. Jeg er simpelthen ikke blevet voksen nok, men på et eller andet tidspunkt skal jeg have kæmpet filmofrafien igennem.

Personligt skriver jeg alle film jeg ser ned i regneark og kører statistik på dem. Det er egentlig meget hyggeligt at kunne få et ekstra indblik i hvad det egentlig er jeg ser.
Sidste år så jeg f.eks. 350 film jeg ikke havde set før.
Jøsses, du er storforbruger. Jeg bruger mere tid (og penge) på bøger, så jeg kender godt manien.

Jeg havde kun set Fanny og Alexander inden, som jeg var glad for. Købte en collection med 31 film og starter kronologisk. Metodisk, selvom det sikkert ikke altid er fordelagtigt.

Den gyldne handske er i øvrigt på vej med posten.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
At jeg er storforbruger kommer jeg nok ikke udenom. Jeg har, som så mange andre, været lidt for god til at vælge film jeg har set før, så sidste år besluttede jeg mig for alvor at tvinge mig selv til at se noget nyt, så jeg er efterhånden kommet en del igennem. Jeg er da i hvert fald nået op på at have ratet godt 1300 film på IMDb.

Så hvis du en dag mangler forslag til hvad du skal se, kan du bare spørge løs, så skal jeg nok prøve at sende dig lidt ud på opdagelse i verden.

Og jeg har stadigvæk Den Gyldne Handske til gode. Jeg har nok mest lyst til at vente til den dukker op på en af de mange streamingtjenester, men det er nok heller ikke den film der står øverst på deres ønskelister.
fik leveret et par gamle gode klassikere, the faculty og lost boys. gode film hvis du er fan af genren.
Sidste år gav jeg også 80´er "horroren" et godt skud.

An American Werewolf in London
The Howling
The Shining
The Dead Zone
Fright Night
The Lost Boys
Re-Animator
From Beyond
Gremlins
The Fly
The Stuff
Videodrome
The Fog
Prince of Darkness
The Thing
Christine
The Evil Dead (+II)
A Nightmare on Elm Street
Day of the Dead
The Return of the Living Dead
Poltergeist

Det var sgu en hyggelig omgang.
Jeg har selv ratet 1.295 film og serier, og når man har fulgt dig (og Peter) på Twitter, så ved jeg, at jeg ikke ser halvt så mange film som jer. Så jeg er noget overrasket over, at du ikke har ratet flere.

Er du kommet sent i gang med at rate? Eller er det kun inden for de sidste par år, at du har været stor forbruger.
Jeg begyndte først at rate for tre år siden, da Peter fik mig overtalt til at oprette en konto, ja. Og så rater jeg kun film om miniserier på IMDb, da almindelige serier er noget sværere at give én overordnet karakter, synes jeg.
Annonce