Snak

Mere indhold efter annoncen
Mit navn er Marc. Jeg har samlermani. Nu også af film (på dødsdømte medier).

Shit, når det ene kæmpelæs er ankommet, sender jeg straks bud efter det næste.

Jeg har i øvrigt plyndret filmmarked.dk også nu, Jens. Det er sgu okay til de nyere og mere mainstream til ingen penge, ja.

Imusic.dk har også efterhånden fået en stor andel af mine lommepenge.
Nogen der har set sci fiction filmen Arrival og kan anbefale den?
Hah, det lyder farligt, Marc!

Og, ja. Jeg har det i hvert fald lidt bedre med at udbygge samlingen når jeg giver 1-5 kroner pr. film, og det har også fået mig til at købe en masse film jeg ellers aldrig havde overvejet, når jeg starter fra 95 øre og så bare bevæger mig frem i biblioteket for at se hvad de har, og så slå alt der kan se bare lidt interessant ud op på IMDb, tjekke anmeldersiden, og se om der er nogen der har noget positivt at sige.

Der har da været et par fine overraskelser imellem.

Nogen der har set sci fiction filmen Arrival og kan anbefale den?


Arrival er et mesterværk! Dig ikke din klassiske science fiction flick, men handler i højere grad om kommunikation.
Arrival er super god, den skal man helt klart se.
Tak for svar. Den må man få kastet sig over.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nu kommer Koepps nye egen film omsider op, You Should Have Left, i hvert fald i USA. Han er en mester i det skæve, det politisk ukorrekte, når han selv står bag kameraet, og Secret Window er en flot eksempel.

En herlig homage til The Shining men nok også en film om "arkitektur og umoralitet" tror jeg.

https://www.youtube.com/watch?v=fa0RMy96LjM
“Der var andre der trak mer' end jeg”
Nå, min Oberst Redl var, på trods af at der stod UK-import på siden, faktisk Dutch import, så helt ubrugelig for mig. Den kostede så heller ikke det store.

Jeg foretrækker så klart at købe igennem kendt leverandør.
Æv! Den ligger vist i fuld længde, med engelske undertekster, på YouTube. Nu du har betalt for den, kan du vist med god samvittighed se den derinde en dag.

Jeg handler også allerhelst fra danske butikker, og har kun brugt Amazon når filmene har været så godt som umulige at opstøve herhjemme. Det betyder også at jeg er endt med den tidligere omtalte koreanske kopi af Idi i smotri, og en tysk dubbet Rebecca - uden engelsk lydspor (uduelige tyskere!).

Bait fra 2019 (af Mark Jenkin), kan du i øvrigt godt se hvis du en dag får muligheden. Den er speciel, på en virkelig dragende måde. Til at begynde med, kan det godt virke noget studentikost, men det går hurtigt over, hvis man lader sig drage.
Ja, hvor svært kan det være at kaste nogle undertekster på?

Tak for tippet. Jeg tror jeg kapitulerer. Den er sikkert heller ikke noget særligt, jeg har bare fået et lille Klaus Maria Brandauer-flip. Hans filmbagkatalog er forbavsende småt.

Jeg lurer lige på Bait.
"Gå og se" er i øvrigt en af dem, jeg ikke kan finde. Fik du anskaffet den alligevel?

"Ossessione" en anden, men så har jeg fundet den her (endda dansk udgave i 5+ stk. - hmm), men lidt mystisk side. Jeg kan ikke rigtig finde ud af om min bestilling er gået igennem og venter egentlig bare på de afviser - eller som min erfaring lidt er med mange film-onlineshops, ikke svarer.

Glemte link: http://shop.filmudsalg.dk/dvd-film/Ossessione_7319980013232
Annonce