Snak

Mere indhold efter annoncen
Hæ, hvis man endelig skal lave politisk ukorrekte film, kan jeg anbefale nogle med mere stil som ... Secret Window.

Jeg tror også det var sådan W. Burroughs anskuede sine trip.
“Der var andre der trak mer' end jeg”
En regulær one trick pony. Var der ikke nogen som havde skrevet noget edgy om Bad Santa 2 du kunne plagiere?
Apropos Bonfire, og min klumme da han blev 80 ...

"Han kan så kigge tilbage på en banebrydende og visuel innovativ filmproduktion om individuelle og kollektive traumer, en produktion der alene har været lige så ujævn, som de muligheder filmbranchen har tilbudt ham."

Det var jo en studioproduktion han fik tilbudt. Og han tog den for pengenes skyld. Ikke hans eget projekt og han fik Hanks som ved gud er en dårlig skuespiller stukket ned i halsen. Han lavede kompromisser og det endelige produkt var han sådan set tilfreds med som han selv siger til Baumbach - just don´t read the book. Han begik den fejl at gøre Hanks karakter for likeable, han skulle have været mere kynisk som i Sweet Smell of Succes, men som han siger, så havde han været færdig i branchen og vi havde ikke fået hans fede 90´er film.

Bagefter fandt han tilbage til egne værdier og lavede den fremragende horrorfilm Raising Cain hvor han gør grin med Reagan-æraens mandeideal.
“Der var andre der trak mer' end jeg”
I´m thinking of ending things.
Bare lad den stinker sidde og lugte i hjørnet for sig selv. Lorte film med en masse smarte ord der leder op til absolut ingenting.
Man skal åbenbart have læst bogen for at forstå lorten.
Den er på min top 3 over film der har spildt min tid.
Jeg er sur på mig selv over at jeg ikke bare slukkede efter en halv time!
Jeg kan ikke helt afgøre om det er Kaufmans naturlige udvikling, eller om det er fordi hans får mere frie hænder når han også selv instruerer, og derfor mangler nogen der kan holde ham lidt i snor.

Det er nogle interessante emner han håndterer, men det har han jo formået hele sin karriere, også som manuskriptforfatter.

Synecdoche, New York blev holdt oppe af den fuldstændigt fænomenale Philip Seymour Hoffman, og det virker til at Kaufman forsøger at tvinge samme rolle ned over Jesse Plemons, der også ligner at han kunne være PSHs bastardsøn.
Jeg føler bare slet ikke samme vægt i Plemons´ rolle, som PSH bragte til Synecdoche, og det gør filmen kedelig undervejs.

Det er sgu en skam, for jeg var virkelig glad for Anomalisa, og jeg havde håbet at Kaufman havde lært at begrænse sig igennem det projekt.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det bliver spændende, hvordan han griber det an. Det kan blive godt eller det kan blive Twin Peaks 2.0 helt utroligt dårligt.
Jeg fik aldrig set Twin Peaks 2.0. Det er for længe siden jeg har set originalen, så jeg ville lige få den klaret før jeg gav mig i kast med den nye, men det blev ved med at blive skubbet lidt i baggrunden.

Jeg har dog stadigvæk planlagt at få set originalen igen, og følge op med Fire Walk With Me. Mon ikke jeg så også ender med at tage 2.0 med, bare for at sige at jeg har været der.

Men, ja. Det bliver godt nok interessant at se hvilken vej Trier går med Riget. Personligt er jeg stor fan af The House that Jack Built og Melancholia, så hvis han kan bygge videre på det og tage det med ind i Rigets univers, bliver jeg en glad campist.
Hæhæ Danmark mod Sverige, hospitaler, det “gode” mod det “onde”. Et mesterligt take på corona er på vej.
“Der var andre der trak mer' end jeg”
Det kunne du godt få ret i, Steve. En skam Ernst-Hugo Järegård ikke kan være med.
Annonce