Snak

Mere indhold efter annoncen
Gøglernes aften. Jamen, altså.

Og så at høre Alcest bagefter med en lille øl til.

Græsenkemandens excesser.
Speaking of, kan man i øvrigt (gen)se Det Syvende Segl på DR.dk/tv indtil den 27.

Det er sgu public service!
Og hvis nu damen er væk i lidt længere tid, kan du da overveje at nuppe en uges gratis Mubi, og rigtig hygge dig!
Jeg har hvad jeg skal bruge i min bunker, tak. Du ved jo at jeg har slæbt til huse i månedsvis, da ikke for at sidde og streame.
Tag nu ikke på vej.

Fik du spenderet pensionen på en ny soundbar?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det gjorde jeg, og der er sgu smæk på. Selvom det dog også har givet en lille periode hvor sort/hvide-film med mono-spor, fra 40´erne, trækker lidt mindre end de plejer.

Det er til gengæld ret fint med Atmos-effekt på film som Blade Runner (+2049) og First Man. Og også alle de andre, men sådan noget med at man kan høre ting knirke og knage hele vejen rundt, kan virkelig noget.
Det kan jeg forestille mig. Mit udstyr halter hele vejen rundt, om man så må sige. Både på skærm og lydsiden. Jeg burde nok sætte mig mere ind i den del.
Hvis man vil have renset luften for lidt for meget tro, håb, optimisme og gode handlinger efter Bergman-filmen kan jeg anbefale Altmans "genfortælling" Quintet med Paul Newman som "seal"-hunter og Bibi ..

Altman er jo rendyrket nihilist.

Han prøvede at lave en film om optimismen ved erkendelsen af livets meningsløshed, men blev som altid misforstået. I den anledning udtalte han de legendariske ord

“I have this great optimism that always translates into pessimism”.

Og så er Nina også med. Samt et par gode mord.

“Der var andre der trak mer' end jeg”
Jeg købte min kodefri afspiller på Laserdisken i november. For et par uger siden begyndte den så ikke at ville afspille alm. dvd´er (bluray fungerer fint). Jeg skrev en mail, ventede en uge, skrev en til og har igen ventet en uge uden svar. De plejer ellers nok at være behjælpelige, når det handler om at sælge noget. Taget i betragtning af, hvor mange penge jeg har smidt hos dem, det seneste halve år er det sgu skuffende.
Det lyder sgu træls.

Jeg har tidligere haft lidt bøvl mere deres kundeservice, men det er efterhånden mange år siden, og var nogle import-DVD´er de ikke kunne få hjem alligevel. Eller, det antager jeg. Jeg hørte aldrig fra dem, og de dukkede aldrig op. I det mindste trak de ikke pengene.

Mit bedste bud er noget så prollet som at brokke sig på deres Facebook, hvis ikke de svarer. Der er ikke noget virksomheder hader mere end offentlig udstilling af deres dårlige service, og jeg kan da se at de har svaret lidt derinde. Du kan eventuelt starte med at skrive en besked til deres Messenger.
Annonce