HEHE Sir_C, nu var jeg jo som sagt (desvaerre) halvt sovende igennem store dele af midten af filmen, saa ved sgu ikke om musikken ebbede ud. Jeg husker den som meget "mellow", med nogle faa lyde, og som god baggrund til historien. Dette kan maaske vaere grunden til at den ikke bliver lagt maerke til.
Desuden kan det soundtrack, du naevner, vaere stykket sammen af numre, som egentlig ikke er med i filmen. Det ser man tit. 2 cd´er. En med selve filmens musik - en med, ja hva faen skal man kalde det, "hits soundtrack". Spoerg mig ikke hvorfor.
Det i snakkede om Jesse som kujonen, er ogsaa korrekt i mine oejne. Filmen skildrer jo hans langsomme psykiske forfald - saa det er helt korrekt at han ogsaa er "kujon" i og med han paa en maade opgiver.
Det, som er filmens staerkeste kvalitet (ud af det, jeg nu fik set), er den fantastiske personskildring. Der er virkelig gaaet i detaljer. Naturligvis er skuespillet ogsaa i top.
Dens svaghed er det langsomme tempo.
Wives, be subject to your own husbands, as to the Lord.