@elendil
Sorry...Jeg haaber ikke at jeg skal skrive mere om denne film. Har vist allerede brugt for meget tid paa noget som jeg synes er skod.
Jeg mangler stadig at få besvaret hvorfor du kritiserede det faktum at de var deres koner utro som en svaghed ved filmen? Vil det sige at film skal være 100 % politisk korrekte før du gider se dem? Det lyder som nogle meget kedelige film du ser, i så fald.
Meget groft sagt, er jeg mest til "ikke-realisme", fordi realisme stinker (groft sagt, igen) bl.a. pga. det natuligvis afspejler samfundet og alt det lort (som utroskab), der er i den (ofte med en kvalitet paa hoejde med en gymnasiestil). Det behoever jeg egentlig ikke en film til at vise mig.
Naar jeg siger "groft sagt" saa er det fordi jeg ofte har nydt realistiske film, men saa skal der vaere mere at byde paa end Brokeback Mountain. Det kan vaere ting som fortaellestilen, persongalleri, kameraarbejdet, samfundskritik (ikke bare en historie fra samfundet) osv. Disse ting kan i Brokeback Mountain sagtens vaere vellykkede for nogen, men slet ikke for mig. Kort sagt, not interresting! Boesser eller ej.
Synes nu heller ikke du er særlig god til at argumentere for at den er dårlig
Jeg har i det mindste forsoegt. Argumenter for det modsatte har til gengaeld vaeret meget sparsommelige.
Og jo, deres forhold varer hele livet indtil Jack Twist (jake Gyllenhall) bliver tæslet ihjel af de lokale bønder.
Ok, jeg kan saa ikke huske slutningen. Kan du skrive den kort med en SPOILER ALERT?
Wives, be subject to your own husbands, as to the Lord.