Snak

Mere indhold efter annoncen
Naar jeg er interesseret i en film, saa undgaar jeg at laese anmeldelser, se reklamer osv. Det er ikke andet end oedelaeggende for oplevelsen - hvorfor det er det kunne da skrives en hel afhandling om.

Hvis det er så ødelæggende, bliver man næsten nød til at spørge om, hvorfor du egentlig bruger tid på en tråd, som handler om at anmelde film?
Amor har dog ret i at man nok bør holde spoilers ude af denne tråd eller i det mindste advare mod det.

PS. Ross og Rachel finder sammen.
Det er flot, at du kan lukke lort ud, men det er jo sådan set ikke noget at være stolt af. Ethvert røvhul kan gøre det samme. Selv et rotterøvhul kan presse små klumper lort ud. Du bør virkelig stile efter mere her i livet end at kunne efterligne et ...
Det er da også en spændende historie, og derfor undrer det mig også, at jeg ikke har hørt om den før.

"Det er ikke alderen, der gør det. Derimod nok: den skolede hensynsløshed, når man betragter livets realiteter, og evnen til at bære dem og i sit indre at være dem voksen."
Igen Amor. Så skulle man leve i en boble for ikke, på en eller anden måde, at få viden omkring Titanic, Milk, Rodney King osv.

Jeg anser det ikke for realistisk, at man kan gøre det.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
"Jeg skal i hvert fald ind og se Milk-filmen, efter at jeg så den udmærkede dokumentar på DR2 i går. Jeg fatter for resten ikke, at jeg ikke kendte historien i forvejen."

Ja, det var sgu en god dokumentar, så jeg regner så sandelig også med jeg skal ind og se filmen. Jeg kendte forøvrigt heller ikke historien i forvejen, men jeg tror ikke det vil ødelægge noget.

Apropos film, er der så andre end mig som har set Premiere på DR2, med Mikkel Munch-Fals? Det er sgu et godt filmprogram.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Den anmelderkultur vi har i Danmark er iøvrigt ret særegen. Ikke at jeg selv har problemer med den, men i mange andre lande med USA som det fremmeste eksempel så kan anmeldelserne ofte være ret eksplicitte omkring plot og clou i filmen.

Det er flot, at du kan lukke lort ud, men det er jo sådan set ikke noget at være stolt af. Ethvert røvhul kan gøre det samme. Selv et rotterøvhul kan presse små klumper lort ud. Du bør virkelig stile efter mere her i livet end at kunne efterligne et ...
Selvfølgelig skal man tage hensyn. Jeg troede bare at en kvik fyr som dig rent faktisk kendte historien.

Tak. Jeg var, som 4-5 af de andre kvikke fyre, uvidende om Harvey Milk. Til min egen store overraskelse.

Jeg er dog ikke i tvivl om, at jeg nok skal nyde filmen, selvom luften er pustet ud af overraskelsesbalonen.
Wives, be subject to your own husbands, as to the Lord.
PS. Ross og Rachel finder sammen.


Scumbag!

Her har jeg set 326 afsnit af det skidt for at finde ud af det på den måde!
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
"Titanic ville da ogsaa vaere federe, hvis du ikke kendte historien, right?"

- Overhovedet ikke. Da ville den gå fra at være lettere uinterressant til helt igennem elendig. Det er da kun fordi det er med en kendt historie som platform, at den kærlighedsfortælling har en smule berettigelse.

Da jeg hørte om filmen ("Milk"), var det første jeg gjorde at søge lidt på sagen. Jeg fandt rimelig hurtigt ud af, at han (Milk) var blevet myrdet, og det gjorde da så absolut ikke min interesse for filmen mindre. Det er jo filmen for filmen, og ikke filmen som undervisningsmateriale, jeg vil gå i biografen for.
Yep, Curtis, det gør jeg også. Jeg er også ganske godt tilfreds med det. Især fordi han har samme antipati mod klicheer som jeg selv.
"Det er ikke alderen, der gør det. Derimod nok: den skolede hensynsløshed, når man betragter livets realiteter, og evnen til at bære dem og i sit indre at være dem voksen."
Annonce