Snak

Mere indhold efter annoncen
Så fik jeg langt om længe se Watchmen. Fed film, intet mindre.
Y. N. W. A. - #JFT97
Nu har jeg endelig fået mig selv sammen til at se Knowing, hold kæft den er skod.
Lionel Messi is special because he can make something out of nothing. Emile Heskey is unique because he can make nothing out of something.
Nu vil jeg se Cool Hand Luke for første gang i mit liv.
-
Er film kunst eller håndværk (ikke retorisk) ?
Hvis noget er postuleret kunst, må man bedømme det som sådan.
Niddets arkivar
Mere indhold efter annoncen
Annonce
-
Fracture .

Den er genial lavet , virkelig en spændene film ..
Ryan Gosling spiller sin rolle perfekt ..

Andre der har set den ?

Så The Notebook igår , også en film jeg anbefaler , meget orginal og skuespillerne spiller rollerne fantastisk ! .
Pepe er til grin ! Det samme er hans klub .
Jeg har netop været i Cinemateket og se True Stories af David Byrne, forsangeren fra Talking Heads. Den er imponerende god (og skæv) og både en kritik og hyldest af Texas´ forbrugere og småborgere.
-
Fik igår endelig taget mig sammen til at se Nixon/Frost på DVDén, og det er bestemt en film jeg vil anbefale. Godt skuespil af Frank Langella som spiller Nixon og en god autentisk film og hvordan det lykkedes en kendt comedy-person at få Nixon til at indrømme han brød loven, noget som ingen retsinstans i USA fik ud af ham under diverse høringer.

Men som man får et sympatisk billed af Idi Amin i Last King Of Scotland gør man det også lidt af Nixon i denne film :-)
“Gli arbitri italiani sono i migliori al mondo. E comunque preferisco evitare ogni polemica, e parlare solo di calcio giocato”: così Antonio Conte ha risposto in Turchia
Men som man får et sympatisk billed af Idi Amin i Last King Of Scotland gør man det også lidt af Nixon i denne film :-)


Om noget synes jeg da at man for et indblik af hvor forskruet Idi Amin egentlig var i filmen. Ofte virker psykopater dragende på folk, men under overfladen gemmer der sig noget helt andet. Som udgangspunkt virker han som en jovial legeonkel, men er jo rent faktisk en galning, blottet for empati, skyldsføleles og evne til at se egne fejl.
Annonce