Snak

Mere indhold efter annoncen
Søsteren i Godfather skaber sig jo heller ikke det store.

Søsteren i Arvens situation kan man mere sammenligne med Diane Keatons i Godfather, hvor hun bruger børnene.
Det er flot, at du kan lukke lort ud, men det er jo sådan set ikke noget at være stolt af. Ethvert røvhul kan gøre det samme. Selv et rotterøvhul kan presse små klumper lort ud. Du bør virkelig stile efter mere her i livet end at kunne efterligne et ...
Selvfølgelig havde Arven da nogle plusser, musikken virkede fint og miljøet var da godt skildret, men jeg sad lidt med en "na und?" smag i munden.

Bænken havde meget mere humor hvilket gjorde det nemmere at komme igennem uden kedsomhed. Og ja, Jesper Christiansen var minimum et niveau over Ulrich Thomsen. Igen, jeg havde meget høje forventninger, bl.a. på baggrund af Bænken.
Det er rigtigt, at Bænken havde mere humor. Men Arven har så nogle andre styrker. De er begge rigtig gode film.

Jeg synes ikke, at Christiansens præstation er et niveau højere end Thomsens, men Christiansen spiller jo også helt usandsynligt godt i Bænken.
"Det er ikke alderen, der gør det. Derimod nok: den skolede hensynsløshed, når man betragter livets realiteter, og evnen til at bære dem og i sit indre at være dem voksen."
Vi er stort set enige, dvs. du er enig med mig om det meste. Dvs. du virker som en fornuftig ung man.

Jeg syntes bare Ulrich Thomsen virkede lidt stiv i det, selv i scenerne hvor han skulle udstråle den ansvarsløse restaurentejer.
Haha.

Ja, den er god med dig. Man kan vel altid vurdere, hvem der er enige med hvem, men så længe vi er enige, så er vi nok også enige om, at vi begge to er ganske fornuftige. Enig?

I øvrigt er jeg ikke enig i, at han virker stiv i det. Ikke mere end hans rolle fordrer, that is.
"Det er ikke alderen, der gør det. Derimod nok: den skolede hensynsløshed, når man betragter livets realiteter, og evnen til at bære dem og i sit indre at være dem voksen."
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvad skal man se i biografen i øjeblikket ?
Både Arven og Bænken er sgu fabelagtige film! Det er den sidste af de tre Per Fly-film, den om middelklassen (også med Jesper Kristensen i hovedrollen), som halter lidt efter de to andre, synes jeg.

Så iøvrigt ´Not Another Teen Movie´ i fjerneren, før jeg skulle sove, forleden aften. Hold kæft, den var sgu grineren!
Verdens sejeste klubber er (som alle ved): Frem, Tottenham, Roma og HSV!
Min smagsdom om Fly-trilogien:

Drabet var mildest talt elendig og blev ufortjent hyldet med et hav af priser.

Bænken var fremragende, og Arven endnu bedre.
"Hvad skal man se i biografen i øjeblikket ?"

Hvis Prestige kører så skal den ses, no doubt about that!
https://media.giphy.com/media/hrlkHUl2PQhtC/giphy-downsized-large.gif
Jeg så Blood Diamond sidste weekend.

Jeg kan i allerhøjeste grad anbefale den. Superduper god film for det ikke skal være løgn.
"This plane is definitely crashing This boat is obviously sinking This building's totally burning down And my, and my (a whole bunch) And my heart has slowly dried up"
Annonce