Snak

Mere indhold efter annoncen
Var inde og se Avatar, var godt skuffet. På trods af et fedt univers og flotte/fede billeder, synes jeg at den var røvsyg. En slags moderne Danse med Ulve/Pochahontas/wester hvor det "ihh så synd for indianerne, men heldigvis ender det hele som det skal i en hyldest til natur og retfærdighed" nærmer sig det kvalmende.

Til gengæld så jeg lige Distrikt 9 her til aften- fuck den er for fed.
Did he say making fuck?
Det er nu her snart, Portman kommer!

Lovely!

NU faktisk.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
C for Cum Too Mama 4 kommer senere i aften på canal+first.
\\\"He got a cake but when it was Roberto Carlos´s birthday, the president of Anzhi gave him a Bugatti. \\\"I don´t expect City to present Yaya with a Bugatti, we only asked that they shook his hand and said ´we congratulate you´.
moderator
@ Bishop

Zombialand er glimrende. Jeg var sgu godt underholdt, men med Woody Harrelson og Bill Murray i en fin rolle, kan det næsten heller ikke gå galt.

Planet Terror synes jeg nu også er en fed film.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Peter Pihl

Jeg har fuldstændig modsatte opfattelse af de to film :D Men sådan er der jo så meget. District 9 var i min optik halvsløj, mens Avatar var langt mere imponerende!
Wenn ist das Nunstück git und Slotermeyer? Ja, Beierhund das Oder die Flippenwald gersput!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
mens Avatar var langt mere imponerende!

Hvad Sasha Grey kan goere i sine film er ogsaa meget imponerende, det goer dog ikke filmene til god filmkunst.
Wives, be subject to your own husbands, as to the Lord.
Helt enig omkring handlingen i Avatar. Filmens indianer- og naturopfattelser er set så mange gange i bedre historier.
Til gengæld er billederne og effekterne det mest fantastiske, jeg endnu har set på film.
Amorbavian

Hvad Sasha Grey kan goere i sine film er ogsaa meget imponerende, det goer dog ikke filmene til god filmkunst.


Nu behøver film, som jeg også tidligere har været inde på, ikke være god filmkunst per se. Så længe en film er underholdende, så er den sgu i skabet for mit vedkommende.

Jeg tager i biografen for at blive underholdt, hvad enten det er gennem et godt gys, action, kærlighed eller whatever, det er ikke så vigtigt for mig. Jeg er sgu ikke så kræsen (læs: snobbet), så længe filmen tiltaler mig.

For Avatars vedkommende er det hårdt at sige, at det ikke er filmkunst! Filmen er da netop nyskabende ved at være den første 3D film, som rent faktisk har oplevet stor succes, samt det faktum, at man blander skuespillere og digitale figurer sammen på den måde (jeg ved det er set før, men ikke på samme måde).
Wenn ist das Nunstück git und Slotermeyer? Ja, Beierhund das Oder die Flippenwald gersput!
´Zombieland´ er ren og skær klasse i min bog. Den er oppe på højde med ´District 9´ som 2009´s bedste film.
Jeg vil i den grad anbefale "Baader Meinhof Komplekset"! Man kan bare sige, at tyskerne har gjort det igen... En film, der på den ene sider tager et opgør med fortiden og den fanatiske venstrefløj, men som på den anden side formår at vise en form for sympati for medlemmerne i Rote Arme Fraktion, og som ikke mindst tør stille sig enormt kritisk over for (politi)statens håndtering af sagen.
Det er en højspændende og højaktuel film, der kan sætte mange tanker i gang, om den verden vi lever i idag.
Annonce