Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg forstår ikke valget af Streep til rollen. Hendes British-English i filmen er meget overdrevet og selvom hun er så dygtig en skuespiller, at det kommer til at fremstå som hendes egen udtryksform, så tror jeg ikke rigtig på det,

Helen Mirren ville have været et bedre valg selvom hun når alt kommer til alt ganske enkelt ser for godt ud til rollen som Thatcher.

Thatchers historie indeholder så meget og skete i en brydningstid, hvor vi gik fra frygt til håb. Det forvalter manuskriptet ganske enkelt elendigt.

Jeg er meget skuffet over en film man ved offentliggørelsen af planerne forventede sig meget af.

Det er flot, at du kan lukke lort ud, men det er jo sådan set ikke noget at være stolt af. Ethvert røvhul kan gøre det samme. Selv et rotterøvhul kan presse små klumper lort ud. Du bør virkelig stile efter mere her i livet end at kunne efterligne et ...
Helen Mirren havde været et godt valg, men synes Streep kopierer mimik, talefaconen, og så ligner hun ganske fint, ganske blændende.

Nu blev jo Mirren jo også brugt til Queen Elizabeth, så Thatcher også havde nok været i overkanten.

Ellers enig med dig, Razz. Jeg var meget skuffet, og havde håbet på en mere helhjertet indsats, og den egentlige redemption for hende. På godt og ondt. Egentlig virker filmen som om den har været igennem det amerikanske apperat, frem for et britisk.

Så var der mere bid i dokumentaren på DR2, eller hvor det var.
٩๏̯͡๏۶ “From Doubter to Believer” Suarez - The Ambassador of Kwan.
Man skulle lade Ken Loach instruere THE IRON LADY 2.
Wives, be subject to your own husbands, as to the Lord.
Man skulle lade Ken Loach instruere THE IRON LADY 2.


The electric boogaloo.

For nylig set THE RUM DIARY (som ikke kommer i dk bio), som er lavet efter Hunter S. Thompsons halv-biografiske bog af samme navn. I ved, ham med FEAR AND LOATHING IN LAS VEGAS.
Well, rum-dagbogen er ikke lige så sindssyg, men den har de samme kvaliteter, og også Depp i hovedrollen. Thompson var en af de bedste til at beskrive komplekse politiske og sociale problemstillinger i en enkel sætning. I filmen er det tydeligt når en sætning er direkte kompieret fra bogen. Fremragende.

I weekenden så jeg TAKE SHELTER med en af mine favorit-skuespillere i hovedrollen, Michael Shannon. Og han er virkelig well-casted til den. Instruktøren må have set BUG.
Den er virkelig intens, så meget, at man føler det fysisk. Mere vil jeg ikke, og må sikkert heller ikke for spoiler-politiet, afsløre.

Wives, be subject to your own husbands, as to the Lord.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
The Grey er sgu en af sejtrækker, og en dårlig kopi af Vi Lever. Godt den blev set på tv, da jeg er sikker på jeg havde irriteret folk i den mørke biograf med en snorken.
“Gli arbitri italiani sono i migliori al mondo. E comunque preferisco evitare ogni polemica, e parlare solo di calcio giocato”: così Antonio Conte ha risposto in Turchia
@Soldatino

Jeg er sgu meget enig her. Til gengæld var der flere scener der var rigtig godt lavet - specielt styrtet!
El Orfanato på DR2 nu. God film!
"Det er ikke alderen, der gør det. Derimod nok: den skolede hensynsløshed, når man betragter livets realiteter, og evnen til at bære dem og i sit indre at være dem voksen."
Enig! Jeg er dog langt mere til El Labyrinto Del Fauno. Men jeg er også en gyser-svans.

I en helt anden boldgade er der filmen over dem alle, CON AIR på kanal 6 lige nu. Det er så sej, at den næsten ikke er dårlig. Cage som man kender ham.
Why dont you ask him? Because he doesnt row He doesnt ROW? No, he DOESNT row. Ah. I see what you mean.
I løbet af sidste uge har jeg set to gode, nede på jorden, socialrealistiske film. Så hvis man er til sådan noget, kan jeg anbefale THE DESCENDANTS og 50/50.
Førstnævnte er klart mere gennemført og underholdende, men den anden har også hjertet med sig og, ret gribende, og formår at veksle godt mellem humor og det mere alvorlige i tematikken.
Wives, be subject to your own husbands, as to the Lord.
Annonce