Snak

Mere indhold efter annoncen
Okocha, ja, jeg burde jo have skrevet en "rigtig" anmeldelse til alle dem, som alligevel ikke gider at se filmen, så de ikke følte sig ekskluderet.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
moderator
I øvrigt overraskende, at den franske feel-good sag De Urørlige ikke blev nomineret. Den havde da ellers Oscar skrevet over sig, og var vel betragtet som Amours største konkurrent.

Hvid handicappet overklassemand får hjælp af ung sort lømmel. Det lugtede ellers langt væk af opskriften på en vinder.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Du henviste til traileren, med henblik på at vise hvordan filmen soglte sig selv (sikkert fordi at traileren er lettere avantgarde) hvilket jeg opfattede som et forsøg på at retfærdiggøre din indholdsløse beskrivelse. Hvorefter jeg poiterede at traileren jo netop ikke kan stå alene, hvis man skal sælge film som denne.

"Nu var mit indlæg jo ellers en uddybning af, hvorfor filmen var god."

Dit oprindelige indlæg eller hvad? Det er ellers alt anden end uddybende.

"Virker det ikke temmelig åndssvagt kun at namedroppe Bela Tarr i et indlæg om en Bela Tarr-film, hvis formålet var at namedroppe?"

Namedroppe i overført betydning som

"Se mig! jeg har set en film der er så speciel, at kun jeg forstår den, i andre vil synes at den er langsom og uden indhold. Men Jeg synes den er vidunderlig"
https://media.giphy.com/media/hrlkHUl2PQhtC/giphy-downsized-large.gif
@ Repos

Helt sikkert, men det skyldes sikkert at de ikke opdagede den i 2011.
https://media.giphy.com/media/hrlkHUl2PQhtC/giphy-downsized-large.gif
moderator
Ok, den var ellers nævnt som sikker kandidat. Det skulle efter eksperter vurdering øge chancerne for dansk succes betragteligt. Spørgsmålet er vel, om det ikke blot gør Amours triumf endnu mere sikker.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Amour kan jo ikke undgå at vinde. Hvis den er en af de bedste film i det hele taget - ikke blot "Foreign Language" - giver det ingen mening, hvis en af de andre vinder i den kategori.
\"Alt er Bastille for den nøgne masse\"
moderator
Næh, det vil virke ulogisk andet, meeeeen det er jo Oscar, og den har sin egen logik.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
"Namedroppe i overført betydning som

"Se mig! jeg har set en film der er så speciel, at kun jeg forstår den, i andre vil synes at den er langsom og uden indhold. Men Jeg synes den er vidunderlig" "

Den er langsom og uden indhold. Det synes jeg jo. Det er dig, der mener, at det i sig selv er negativt.

"Dit oprindelige indlæg eller hvad? Det er ellers alt anden end uddybende."

Det forklarer da, hvordan stemningen og stilen går hånd i hånd.

"Du henviste til traileren, med henblik på at vise hvordan filmen soglte sig selv (sikkert fordi at traileren er lettere avantgarde) hvilket jeg opfattede som et forsøg på at retfærdiggøre din indholdsløse beskrivelse. Hvorefter jeg poiterede at traileren jo netop ikke kan stå alene, hvis man skal sælge film som denne. "

Traileren er ikke specielt avantgarde. Den lader i øvrigt stemningen og stilen tale for sig selv og bringer så et par citater fra nogle respekterede anmeldere i spil, som ikke beskriver filmen nærmere, men udelukkende bruges som en slags tommelfinger op. Hvis min "anmeldelse" endelig skal følge en trailer(?) for at være god og relevant, så kan du vel se de citater som svarende til min første linje og resten af "anmeldelsen" som svarende til filmsekvenserne. Men uden at virke alt for pralende så tror jeg, at folk har fået en bedre fornemmelse af, hvad filmen er for en størrelse ud fra, hvad jeg har skrevet end ved at se traileren.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Det er ret interessant med de udenlandske film for, der er relativt få personer, der rent faktisk har set alle de nominerede film til de godkendte visninger, og det er vist nok et krav for, at man kan stemme. Derfor kan Bier og den slags køre en slags målrettet minikampagne forud for Oscars, hvor man tager rundt til forskellige arrangementer og networker...
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Ja, Amour burde være sikkert. Det mest overraskende er dog at den også er nominerende i instruktør kategorien, hvor der er kun 5 nomineret, hvor den meget overraskende har skubbet favoritterne som Bigelow og Ben Affleck ud. Den burde være helt sikkert som vinder i bedste udenlandske film. Selvom det jo ikke er det samme som stemmer i de 2 kategorier (i fald kun få af dem).
Annonce