Snak

Mere indhold efter annoncen
Jamen, det er da bestemt en stramning, hvis jeg havde ment at han var revisionist i Noltesk forstand. Hvilket jeg, trods mit begrænsede kendskab til manden, aldrig har gjort.

Jeg forklarer gerne igen, at det var i den "bredere" revisionistiske forstand, som jeg altså nogle gange er stødt på, at Fest er blevet forbundet med tanken. Og det har som jeg også har nævnt men uden at jeg husker den eksakte ordlyd formentlig mere at gøre med, at han delte slutstregspræmis med revisionisterne, end at han var ligeså tosset som dem.

Altså en "kasserevisionisme", som indeholder mere end den Wikipediaske du henviser til. Så vidt jeg husker, blev jeg også overrasket over at se ham betegnet som en sådan, og udfra den præmis vi debatterer kan det ganske rigtig synes lidt begrebsforvirret. Jeg tjekker efter bedste evne og mulighed lige op på noget litteratur og vender tilbage med yderligere debat og henvisninger, på et senere tidspunkt.

Indtil da vil jeg da gerne have din holdning til slutstregsproblematikken uddybet. Hvordan og hvorfor mener du mere konkret, der skulle (kunnes) trækkes en streg i Tyskland på daværende tidspunkt? Det retslige er i den forstand jo meget interessant.

Selvom jeg hermed lige hopper nogle år tilbage var det i DK, jo også sådan at man lod statsapparatet være det samme som under besættelsen. Retsopgøret, der skulle gøre op med fortiden, "glemte" lige at få fat i de større fisk, fordi man dermed ville åbne for et kæmpe opgør med faktisk alle de store partier.

Den tilsvarende situation i Tyskland under krigen, havde jo som tidligere nævnt, stor betydning for slutstregsdebatten, baggrunden for denne, selvom vi var 40 år længere fremme.

Kan huske at jeg på et tidspunkt læste noget Jon Elster, men ærlig talt ikke hvad manden skrev om sagen.
Skyggekabinet
Hvis du med slutstregsargumentationen tænker i retslig forstand, så mener jeg ikke at man skal undlade at forfølge krigsforbrydere etc. I den forstand så gør tiden dog, at en slutstreg (hvis det ikke allerede er sket) komme helt af sig selv.

Min slutstregsargmentation gik mere på det identitetsmæssige, hvor jeg mener at det er urimeligt overfor blandt andet vores generation i Tyskland, at de skal gå varsomt og meget hurtigt kan lande i en situation, hvor de beskyldes for herrefolksmentalitet.

Mit Polen eksempel burde jeg have forklaret.

For, hvor det på den ene side er udtryk for, at de omkringliggende europæiske lande er kommet videre qua fordømmelsen af det polske forslag, så er tyskerne stadig fanget i fortiden.

Da nyheden kom frem læste jeg på ARD´s tekst TV og her var ikke en eneste tysk politiker citeret for en fordømmelse, men derimod Anders Foghs afstandstagen fra Polens krav.

Det må da være hæmmende for enhver tysk politiker at man end ikke kan tilbagevise sådanne vrøvlerier som den polske PM kom med.

Jeg ser frem til at få litteraturhenvisninger. Man kan jo altid blive klogere.

PS. Jeg er dog uenig i at Fest var enig med Nolte i slutstregspræmissen, men derimod kun i konklusionen.
Det er flot, at du kan lukke lort ud, men det er jo sådan set ikke noget at være stolt af. Ethvert røvhul kan gøre det samme. Selv et rotterøvhul kan presse små klumper lort ud. Du bør virkelig stile efter mere her i livet end at kunne efterligne et ...
Berlusconis beskrivelse af Europaparlamentsmedlem Martin Schultz for dog Polen sagen til at ligne en sober diskussion.
Speaking of the Devil (advarsel: Dårlig smag)

http://www.youtube.com/watch?v=NpRqvCps_MQ&mode=re...
http://www.youtube.com/watch?v=S0A7dtdc-nU

Det eneste lyspunkt i abosolut utålelig film.
Det er flot, at du kan lukke lort ud, men det er jo sådan set ikke noget at være stolt af. Ethvert røvhul kan gøre det samme. Selv et rotterøvhul kan presse små klumper lort ud. Du bør virkelig stile efter mere her i livet end at kunne efterligne et ...
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
Har lige været inde og se "Planet Terror".

En fuldstændig vanvittig film.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
God/Daarlig, er selv meget spaendt.
repos..


Hvad er det for en beskrivelse? Vanvittig kan både være godt og skidt.


What is it, then?

"Det er ikke alderen, der gør det. Derimod nok: den skolede hensynsløshed, når man betragter livets realiteter, og evnen til at bære dem og i sit indre at være dem voksen."
moderator
Den er god i al sin absurditet.

Er enig med cinemazones anmelder, der skriver følgende:

http://www.cinemazone.dk/review.asp?id=6170&area=1...
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Annonce