Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg forstår ikke dit indlæg - har vi at gøre med gadesprog?
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Jeg krypterer altid mit sprog, Jussi. For 50,- kan jeg skaffe adgang.
God knows that he won´t arrive
Bare du ikke inviterer til trompetkoncerter af Haydn, som jeg ved, du elsker af hele hjertet.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Uhmm. Haydn.
Vis mig et menneske der ikke elsker Haydn....og jeg skal vise dig en sten.
God knows that he won´t arrive
Han rangerer i hvert fald et stenkast over Mozart for denne Pietro. Det er stensikkert.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg har en ven der altid har talt meget varmt om De La Soul, og har flere gange brugt argumentet, at de var forud for deres tid, da deres første album udkom. Jeg må ærligt tilstå, at jeg har ikke den store viden omkring gruppen, hvilket formentlig er en kæmpe fejl; men kan du sætte et par ord på dem, og har de sin relevans, hvis man vil bringe kunstnere på banen, der var forud for deres tidsalder?


Hvis du har det lige som mig skal du gå pænt uden om debuten. De La Souls efterfølgende albums er nogle af de mest velforvarede "hemmeligheder" i ikke-undergrundshiphop. Jeg vil i hvert fald meget hellere ende på en øde ø med det dårligste af deres 3 efterfølgende albums end med 3 Feet High and Rising. Stakes Is High er fremragende.

Det største aftryk De La Soul har sat på hip hop er iøvrigt skits, det startede mere eller mindre med deres debutalbum - så kan enhver gøre op med sig selv om det er grund til at hade eller elske De La Soul :o)
http://media.balls.ie/uploads/2013/10/Tambourine.gif
Matias, er du sikker på hummeret er fra 1986? Albummet udkom først i 1991. Og i følge det, jeg kan læse mig til, sendte de deres første single på gaden i 1988.
Kosovo je Srbija
Èn af kommentarerne til din video er også:

there is another version that they did write in 1986, they were together from 1983 until just after this album was released in 1991, this version is much better than the earlier one.
Kosovo je Srbija
Ja, helt sikker. Jeg har selv singlen. Jeg købte den da jeg var derovre første gang i 1989. Albummet tæller ganske vist som studiealbum, men det er i virkeligheden "blot" en samling af deres singler fra 1986 til 1991. Jeg kan godt se at der på deres wiki står, at "Style wars" var deres første single, men det kan af gode grunde ikke passe. Med mindre da den single jeg har er trykt i 1989, men påtrykt 1986 (hvilket jeg ikke rigtigt kan forestille mig). Den version jeg har på singlen, er den samme som på albummet. "The badman is robbin" (som i øvrigt også er et vildt nummer), udkom i øvrigt heller ikke på RSR i første omgang (selvom det står på wiki). Den udkom på sådan en slags britisk-rap-kan-godt-være-med compilation, udgivet i 1988.
Ok.

Men du har helt ret. Det er virkelig forud for sin tid.
Kosovo je Srbija
Annonce