Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg er også ligeglad med den krig. Jeg er bare mest til det musik, der blev lavet i Cali.

Common´s sang er, og har dog altid være lækker!

Tim Dog´s diss var nu også bare et plaster på såret for manglen af lækre 90´er rappere fra østkysten på min liste..
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
Hehe, jeg har til gengæld aldrig forstået at der skulle være en konkurrence, det virker som meget feje hold. Skal man nævne klassiske hip hop albums er man færdig med hele vestkysten på omtrent samme tid som det tager at opremse bare dem DJ Premier har været inde over.

http://media.balls.ie/uploads/2013/10/Tambourine.gif
*er west coast fornærmet *
Wives, be subject to your own husbands, as to the Lord.
CFC
Jeg mindes, at have hørt en eller anden klovn ved navn Kidd, der har fået en del likes på youTube. Hold kæft noget bras!

Jeg synes nu egentlig det var ret sjovt da han lagde ud med Kysset med Jamel, og Gøre sin ting. Men alt hvad der er kommet efterfølgende er jo bare crap, og det gælder næsten hele det crew. Dog gør, ham der kalder sig Gilli, det faktisk ok.

Efter mit sure opstød til i sær dansk rap, som jeg egentlig aldrig rigtig har hørt så meget af, så er jeg begyndt at grave lidt efter fede nyere udgivelser. Der er jo kunstnere man (jeg) har glemt i dagligdagens trummerum.

Dansk rap er der jo Paulo og Cars10 som jeg synes er top originale, og ikke giver sig for al den mainstream rap der hærger. Mund De Carlo synes jeg bestemt også fortjener en applaus, han gør det sgu godt.

Af amerikanske (ja det er vel primært amerikansk man gider høre på?) synes jeg Aesop Rocks Skelethon er ret nice, La Coka Nostra og Snowgoons albums fra 2012 er også værd at høre synes jeg.

Så er der som før nævnt Joey Badass, ham tror jeg virkelig på. Og så hørte jeg Julian Malone, som jeg så var ny signing på Stones Throw. Han er værd at lytte på: http://www.youtube.com/w…5WUMa-Gzovg

Men alt i alt så var der sgu noget federe ved rappen back in the days. Det er lidt det samme med rocken, der er bare ikke det der "Rock n´ roll" over det længere. Men jeg er faktisk fortrøstningsfuld, og man kan da glæde sig over at Roskilde hiver mere Rap med på programmet ... Joey B., Danny Brown og Action Bronson, indtil videre. Ikke dumt!
Nogle herinde der har hørt "It Was Written?...

virkelig en plade jeg kører på FULD repeat... beatsne er så consistent hele vejen igennem, og Nas tjaa han er "bare" Nas :)

Mobb Deeps "Hell On Earth" har nogle af de vildeste beats Havoc nogensinde har lavet og Prodigy har aldrig lydt bedre...

"Not a game but quite serious and yo in fact
You´ll be runnin for dear life so far you might fall off the map
Fuckin with P, you need a gat
At least you have the opportunity to bust back"

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nogle herinde der har hørt "It Was Written?


Hvad? Jeg tror ikke helt jeg fangede joken?
moderator
Er der nogen der ved om Zaakir (aka Soup) fra J5 har lavet soloprojekter? Jeg kan intet finde om ham efter J5´s opløsning.
Maradona was good, When he was off his meds // Messi was alright, 'Til the Tuesday night, He had to play the Reds. // // Oh Mac Allister, Oh Mac Allister // He's the best there's been, from the Argentine, Oh Mac Allister
Hvis I ikke allerede har gjort det, så syntes folk skal tjekke JOEY BADA$$ ud. Vildt talentfuld taget hans alder i betragtning.

I øjeblikket lytter jeg til:
http://www.youtube.com/w…51e1gIkzHgk
Enig, korzika. Hardknock er blevet skamspillet hjemme hos mig.

Og så er han kun 95´er!! :-)
http://www.whoateallthepies.tv/wp-content/uploads/2012/11/15-Dejan-SAVICEVIC-Panini-Etoile-Rouge-de-BELGRADE-1991.png
Joey er ganske talenfuld, og han har også lavet et pare fede features.

Som fx den her

http://www.youtube.com/w…97bXCErqscs
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
Annonce