Snak

Mere indhold efter annoncen
Tak for lige at dele den, Matias. Søvn er åbenbart ikke noget, du under mig i nat med det link.

Det er jo grotesk fedt.
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
Ill Bills rap kombineret med en begyndende depression, stress, raseri, en flaske whisky eller andet der kan trække dit sind af led: Langsomt, men sikkert, åbner en helt ny verden sig. Lige foran dig.

EDIT. Det var så lidt :)
Jeg springer whisky og depressionen over, og erstatter dem med cognac. Masser af cognac.

Men det er sgu fedt, det må jeg indrømme.

EDIT. Det var så lidt :)


Ja, det siger du ikke! :)
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
@Matias

Så ved jeg da det. :) Ja jeg har noget strings på. Skal nok prøve at være vildere, men evnerne rækker måske ik længere på nuværende tidspunkt. Men det skal nok blive bedre.

@CFCHackney

Tak for dine gode råd, dem skal jeg nok tage til mig. Vil da prøve at bruge en compressor næste gang jeg laver et beat og se hvordan jeg bærer mig ad med det.
Bruger i forvejen en del tid på at EQ´e.

Ja der er da en del der bruger FL Studio. Som du siger bruger Hopsin det, er ret sikker på at 9th Wonder har sagt at han bruger/brugte det. Der er selvfølgelig en del andre som Lex Luger, Young Chop og en af mine ynglings producere for tiden Cardiak.

https://www.youtube.com/…bde0QBTCVWs
Galatasaray SK
Det er bestemt noget, du skal kigge på - hele mixing siden generelt. Et ikke mixet beat vil altid lyde fladt og ikke færdigt, så det er vigtigt.

Det er lidt ligesom at børste halvdelen af sine tænder og så springe resten over - det fungerer bare ikke.

Så leg du med compressore, EQ´s, reverbs, delays, limiters, lyde og dine ører. Så skal det nok blive godt!

Igen, noget må FL kunne. Jeg er kæmpe fan af Young Chop´s produktion, og han er vel 80% af grunden til, at Chief Keef har en appeal.
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
Mere indhold efter annoncen
Annonce
"Skal nok prøve at være vildere, men evnerne rækker måske ik længere på nuværende tidspunkt"

- Evnerne til at lave sikre produktioner, rækker formentlig til det, du har budt på indtil videre. Og det er, som sagt, helt fint. Men for at være mere "vild" og eksperimenterende, kræves der egentlig blot at man har mere mod (også over for en selv). Så du skal turde at begive dig ud i nogle kroge, du ikke har været før, og turde blive mødt af en mur, når du er kreativ. Altså modet til at gå i en retning - det kan være med et lydtema, en skæv rytme, et trommearrangement eller what-ever - som ingen andre end dig kan forstå eller synes lyder fedt. Selve idéen bag flere teknikker, f.eks. at choppe, kommer deraf. Ja hip-hoppen er jo i sig selv baseret på det - udtryksformen og udviklingen både indenfor musikken (rap, dj/producing), dansen (prøv at tænke på, hvad den første der eksperimenterede med krump, må have fået af reaktioner) og kunsten (graf/street art) er formet af dem, som har haft modet til at afprøve sig sig på områder, de ikke var sikre i.
Hvis du ikke allerede er det, så kunne du fint blive en fremragende coach/ motivator, Matias.

Som stor Dyemond Lewis-fan er jeg glad for hans nye track "No Fucks Given"

http://youtu.be/wcwHQbZBt_Y
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
Har lige uploadet et nyt beat på soundcloud.

Eller det er ik nyt da det er et stykke tiden siden jeg har lavet det.
Men da jeg kom igang med at lave beats var det sådanne westcoast beats som jeg ville lave men har så rodet mig ud i lidt af hvert. Selvfølgelig inspireret af Dr. Dre.

Mixet er nok ik det bedste, men har ik projekt filen mere så jeg kan ik rigtig gå tilbage og mixe det forfra.
Tjek det ud hvis i har lyst :)

https://soundcloud.com/m…n-free-beat

Hvis jeg stadig havde projekt filen havde jeg nok lavet bassline om.
Galatasaray SK
Der er mere fylde på det her, langt, langt mere fylde. Det føles ikke så tomt.

Dine trommer skal du dog stadig gøre noget ved og i særdeleshed din snare, den er desværre ikke specielt meget til stede igennem sangen.

The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
Tak for NON PHIXION revival, Matias. Nu kommer jeg også til at høre det i løbet af de næste dage. Fandeme længe siden, jeg har hørt det. Det giver mig (igen) lyst til at starte en riot og se verden ende i anarki.
Wives, be subject to your own husbands, as to the Lord.
Annonce