Snak

Mere indhold efter annoncen
"I know Pablo, Noriega, The REAL Noriega, he owe a hunned favors"

Ja culé, ligesom jeg er fra gøbenhavn - http://www.youtube.com/w…plGUzq8Nf6A . The game - Westside story.

Mos def - umi says http://www.youtube.com/w…CsihHoyqwWY .
Real Betis Balompié Nothing But The Best
http://www.youtube.com/w…444&index=1

hør lige den her. God griner på den.
Tilhænger af: Barcelona & Spansk fodbold - Flot fodbold.
YoungBuck. Jeg har hørt den, hold kæft hvor er den forfærdelig. men den skal da nok blive stor nok som noget nik og jay, eller lollipop. den er fandme irriterende
Real Betis Balompié Nothing But The Best
Dagens input fra undertegnede

Jedi Mind Tricks - I against I
http://www.youtube.com/w…ure=related





https://media.giphy.com/media/hrlkHUl2PQhtC/giphy-downsized-large.gif
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Real Betis Balompié Nothing But The Best
...
Det var på et tidspunkt meningen at jeg fast skulle skrive en fortælling fra de gamle dage på hiphop.dk - det blev kun til en enkelt, da aktuelle anmeldelser hobede sig op. However, jeg ville egentlig gerne have skrevet om en rapper der var ligeså hurtigt rap-moden som LL Cool J, og næsten (også kun næsten) ligeså talentfuld. Han udgav sit femte - og sidste - soloalbum netop som han fyldte 21 (inden han dannede C.E.B. som var dårlige). Det var i 1991. Jeg kan huske at vi syntes han var for vild - nok fordi han var mere street end LL, samt ikke mindst at han ikke var særlig kendt i Danmark (eller Europa for den sags skyld). I USA - i Phili og N.Y. i særdeleshed - var han faktisk ret stor. Jeg mener at han rundede et samlet pladesalg på 1 mio., hvilket burde være nok til at bygge et fornuftigt fundament til resten af livet. Det rakte dog ikke for den unge rapper, og som 26-årig myrdede han en politibetjent da han var short of money, og begik et bankrøveri. Han sidder (selvfølgelig) stadig i fængsel, og kommer formentlig til det resten af livet.

Navnet er Steady-B, og linket er titelnummeret fra hans tredje plade (han var 17, da den blev indspillet): "Let the hustlers play"
http://www.youtube.com/w…GY&feature=
Jeg har ikke læst hele tråden igennem, så jeg ved ikke om den allerede er nævnt. Men RZA´s Bobby Digital in Stereo, er en af de fedeste hip-hop plader udgivet til dato. (den bedste hvis du spørger mig).

B.O.B.B.Y.D.I.G.I.T.A.L : http://www.youtube.com/w…v8fKrSt8Zo0
Spændene Matias. Gangsterrappere er vel efterhånden som Brasillianere i fodbold. De går fra at være verdens herskere til ingenting, på næsten ingen tid.

Personligt hører jeg af en eller anden årsag kun canadisk rap lige pt, og har vel gjort det de sidste 12 måneder. K-os er min personlige favorit, men K´naan skal man bestemt ikke snydes for. Check bl.a. dette nummer.

http://www.youtube.com/w…DlBFLuW-_ek

Så bliver det ikke meget smukkere.
Annonce