Snak

Mere indhold efter annoncen
Efter at have kigget i tråden, besluttede jeg mig for at se A Serbian Film. Den var godt nok syg, men samtidig interessant at nogen tør gøre op med ting der i den grad kan beskrives som tabu. Filmen var ikke god, bare interessant. Jeg vil dog på ingen måde kalde det en gyser.
"Only once in my life have I felt like I needed a psychiatrist. I was looking at Yuri Zhirkov, but all I could see was a rib-eye steak. Perfectly grilled, juicy, smoking, medium rare. I looked him in the eye and suddenly I was starving." Ancelotti
Contractor:

Hvilken genre vil du placere den i?

Har selv store problemer med dette (og at glemme den). Tror umiddelbart jeg vil smide den ind under "Porn Torture". Ej at forveksle med "Torture Porn".
Har I slet ikke diskuteret SAW 3D?

Overvejer at tage ind og se den i biffen, lørdag. Nogen der har set den?
http://www.whoateallthepies.tv/wp-content/uploads/2012/11/15-Dejan-SAVICEVIC-Panini-Etoile-Rouge-de-BELGRADE-1991.png
Tja, ville kalde den en thriller da det er den genre jeg synes den kommer tættest på. Det er dog ikke en film der er nem at definere.

"Only once in my life have I felt like I needed a psychiatrist. I was looking at Yuri Zhirkov, but all I could see was a rib-eye steak. Perfectly grilled, juicy, smoking, medium rare. I looked him in the eye and suddenly I was starving." Ancelotti
Jeg fik også lige set A Serbian Film. God det er den ikke, men alligevel ser man filmen igennem, fordi man lige skal se de næste syge træk. Baby scenen er jo helt grotesk, men modigt ja!

Saw 3D. Fin film, lidt bedre end de andre. Men det fortæller jo ikke meget, og vil nu stadig sige, at den første film er den bedste.
Moneyball Midtjylland - Danmarksmester 2015, 2018, 2020 & Pokalmester 2019
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Så "The Fourth Kind" i sidste uge, og kan ikke anbefale den.

Kort fortalt handler den om en psykolog i en isoleret by i Alaska, spillet af Mila Jovovich. Hun oplever, at hendes patienter udviser en række ensartede symptomer, der peger på, at de har været udsat for en eller anden form for overgreb, som de efterfølgende har fortrængt - hvilket måske/måske ikke har noget at gøre med hendes egen mands mystiske død.

"The Fourth Kind" har det samme semi-dokumentariske præg som Paranormal Activity 1+2 og den første Blair Witch-film, så der er masser af grødede optagelser fra home camcorders og overvågningskameraer. Det er selvfølgelig en smagssag om man bryder sig om det, men jeg kan egentlig godt lide det (tilstræbt) autentiske feel det giver.

I "The Fourth Kind" springer kæden dog af, for i stedet for bare at ville lave en god film, så forsøger instruktøren med vold og magt at få en til at tro, at det er en sand historie, man er vidne til.

Filmen begynder med en lang monolog hvor Jovovich bedyrer, at historien er baseret på virkelige begivenheder. Helt galt går det dog, når man kommer lidt ind i filmen, for via splitscreen får man samtlige nøglescener i to udgaver, nemlig en udgave med skuespillerne, og så en udgave med "autentiske optagelser".

Det er en helt igennem håbløs idé, der er enormt forstyrrende for oplevelsen ved at se filmen, og til sidst opererer filmen faktisk på tre forskellige niveauer, der alle ender med at være lige mislykkede.

Ærgerligt, for historiens præmis er spændende nok, og man burde have fået mere ud af den, end et anstrengt forsøg på at tage røven på folk.
I'll be honest, Gamby. I've never had an ounce of respect for you. I just thought you were the lamest, dumbest person I'd ever met. Just somebody who was fuckin' *nothing*.
Paranormal 2 er skide hamrende uhyggelig.

Jeg sad på kanten af sofaen hele filmen igennem, og havde faktisk en smule svært ved at falde i søvn bagefter.
When dialogue fails, its time for violence.
Tøsedreng.
Wives, be subject to your own husbands, as to the Lord.
Jeg så DEVIL i går. Rimelig lort, som kun Shyamalan kan lave det. Hvis man virkelig ikke kan komme i tanker om hvad man skal se, kan man dog godt se den. Den fejler dog f.eks. ved, at den er komplet forudsigelig - selvom hr Shymalan nok selv tror, at den ikke er.
Spændingen er dog ok i den første halvdel...

Nogen, der har set I KNOW WHO KILLED ME? Ikke fordi jeg tror, den er særlig god, men strip-scenen er lækker..

EDIT: Og hvis nogen er til sådan noget, så er denne her rimelig hyggelig som toiletlæsning:

http://www.amazon.com/Ma…/0786720727

Jeg fandt den dog til en 50´er et eller andet sted. Kan ikke huske hvor..
Wives, be subject to your own husbands, as to the Lord.
Nogen der har set Frozen?

Svaaag "gyser". For satan, hvor har de ikke tænkt den igennem.
Hvor er Patrick egentligt blevet af?
Annonce