Så fik jeg endelig set den tidligere nævnte LA CASA MUDA (THE SILENT HOUSE). Det var en ren fornøjelse.
Filmen er optaget med et fotokamera (Canon 5D) i et take på ca. 80 min. Instruktørens intention var, at have en følelse af uhygge under hele oplevelsen, fordi det er real time. Han beskriver det selv meget fint på www.thesilenthouse.com. Undgå dog at se traileren. Komplet uvished om handlingen osv. er vigtigt.
Det bedste er, at han lykkedes fuldstændig med det og sætter makværk som PARANORMAL ACTIVITY til skamme.
Jeg vil putte gyseren i en ny genre, kaldet oplevelse-horror. Ja, PA og BLAIR WITCH har bl.a. forsøgt på noget af de samme, men lykkedes ikke helt.
I The silent house erman angst hele tiden og sidder med krampe fra 5. minut og til slut. De har ikke satset på chok-effekter, hvilke der kun er et par stykker af (den ene dog en af de bedste ever. Ren hjertestop).
For filmen at give den rigtige oplevelse er det vigtigste et stille og mørkt rum. Jeg har ikke set en gyser, der i den grad er afhængig af de rette settings for at virke.
Til folk, der ikke er til film fra så fremmede lande som Urugay, så er der naturligvis en remake på vej. Jubiii!
Jeg vil dog anbefale at købe originalen - jeg fandt den på CDON i Sverige for 99SEK for bluray.
I går hyggede jeg med en rigtig exploitation/grindhouse film. Indeholdende alt det, en Tarantino-mainstream film ikke har.
Da jeg så navnet - RUN! BITCH RUN! - kunne jeg bare ikke lade være med at købe den. Og den var da også underholdende nok. Hvis man kan lide den genre, er den anbefalelsesværdig.
Wives, be subject to your own husbands, as to the Lord.