Jeg tilsidesætter da bestemt ingenting, men en eksplosion i dit nabolag, er naturligvis ikke et parameter jeg skal bedømme Stivpiks klip ud fra. Akkurat som tilfældet ikke var med dine jyske venner. Hvis du ellers kravler ud far under osteklokken, burde du kunne forstå det.
Det gør du da. I din jagt efter slidte bemærkninger/dårlige jokes om noget der skete for over et halvt år siden, i en situation hvor du stadigvæk får svært ved at argumentere imod min pointe, glemmer du fuldstændig, at der døde 23 mennesker, mens 947 kom til skade og yderligere 1900 hjem blev ødelagt eller svært beskadiget.
Hvor afstumpet er du lige?
Du skriver direkte, at Stivpiks klip ikke er slemt og fortsætter med egne oplevelser, som om det er den rette kontekst i svaret til Bishop.
Jamen, det er da den rette kontekst. Bare fordi du i din hypermoralske iver på at finde tegn på folks afstumpethed overfortolker rub og stub, betyder ikke, du ikke tager fejl.
Ja, videoen er ikke slem. Jeg er udmærket klar over, at der i samme øjeblik dør omkring 100 kinesere, men det ser man ikke
i videoen, hvilket trods alt er det emne, Bisp og jeg skrev om. Jeg har set lignende videoer fra det føromtalte fyrværkeri-uheld i min hjemby, hvor kameramanden også overlevede. Det var det, Kipvits blandt andet bekymrede sig om, hvorfor et par trøstende ord fra min side var på sin plads. Det ændrer dog ikke på, at omstændighederne bag videoen selvfølgelig er forfærdelige og at ord ikke kan beskrive, hvor trist det er, at så mange døde eller kom til skade. Det er der heller ingen der anfægter.
Drop nu bare dit lille korstog - der er intet at komme efter.