Snak

Mere indhold efter annoncen
RIP. En udemærket sangerinde, stor personlighed. Al for tidlig død.

Kondolence i telegramformat.
Hvis du får en lammer, så reagerer du vel ved at give vedkommende et trykspark i ansigtet?


Er det ikke normalt?

R.I.P

En stor og meget flot sangstemme, der forsvandt..
Viborg FF - Det ægte Midtjylland
@ teleduffe

Men det var jo ikke det, du skrev :-) du skrev: "Tja, omvendt kan man vel sige, at I den branche og det niveau, hvor hun var på, der er 48 år et ganske langt liv". Det vil sige, du mener, at 48 år er en ganske lang levetid i musikbranchen - hvilket jo er noget vrøvl! For der er langt flere musikere der bare bliver ældre, og som så dør som følge af naturens gang.

Lige præcis, og det er også derfor, at jeg lige præcis nævner Cobain, Monroe (og Lennon) i det forhold.

Hvad har de fire med hinanden at gøre? Bare deres respektive død ligger jo langt væk fra hinanden. Monroe´s og Cobain´s død kan nogenlunde sammenlignes, idet det var selvmord, men Lennon blev skudt af en eller anden idiot og Houston´s krop (angiveligt) bare har givet op.

Der er selvfølgelig undertagelser, ikke mindst blandt de rullende sten.

Hmm, nu er Keef nok den eneste der virkelig har haft et misbrug. Jagger var /er notorisk anti-hårde stoffer, og de andre havde nok et lille hygge misbrug, som så mange andre bands i 60´erne, 70´erne.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
@Pinky
Slå eventuelt betydningen af ordet op. Hensigten var absolut ikke at vanære hende eller andre herinde.

@Bosse
Det var åbenlyst en kort kondolence jeg kom med. Dit flueknepperi er, paradoksalt nok, akkurrat nok til en label på en postkasse. Hvor vil du hen?
Tid+ medløbere = ægte fans - Jeg kan godt drikke uden at have det sjovt
Det er naturligvis Arsenals skyld det hele
http://ekstrabladet.dk/v…1707523.ece

Whos next ?

RIP, btw.
From where you are now i dont think you can go wrong.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Mon der er en sammenhæng?

http://i.imgur.com/CofOK.jpg
dp
Klaus Lynggaard har begået noget så sjældent som en opløftende, vittig og velskrevet nekrolog i Information. Den er virkelig, virkelig værd at læse.

http://www.information.dk/293321

\\\"He got a cake but when it was Roberto Carlos´s birthday, the president of Anzhi gave him a Bugatti. \\\"I don´t expect City to present Yaya with a Bugatti, we only asked that they shook his hand and said ´we congratulate you´.
Ja, den er rigtig god. Den bedste, jeg har læst. I øvrigt kan jeg stadig sætte "It´s not right but it´s ok" (som Klaus Lynggaard også har på sin "top-liste") på. Glimrende produktion, fantastisk stemme. Det havde hun sgu.
http://www.youtube.com/w…LRU&ob=av2e
Han rammer især sømmet på hovedet i dette afsnit omkring hendes stemme:

Puds, plak og hjerte
For selv om hendes sangteknik deler vandene, skal der herfra lyde et »hold kæft, hvor kunne den madame dog synge!« Ja, hun kunne synge pudset ned af væggene, plakken af tænderne og hjertet helt op i halsen. I hvert fald på mig. Hun var teknisk set mezzosopran, med et rigt mellemregister, men hun kunne i sin ungdom ubesværet, ja elegant, nå helt op i det højeste leje. Kritikken af hende gik på, at hun overbroderede, hvilket skyldes hendes rødder i gospel, hvis udbredte brug af melismer (hvilket betyder at synge flere toner på en enkelt stavelse) aldrig rigtig har huet den hvide (rock)lytter, og som da også kræver tilvænning. Det siger sig selv, at mange af de sangerinder (fra Mariah Carey til Christina Aguilera), der er fulgt i hendes fodspor, har overdrevet de nedarvede virkemidler, men lytter man til Houstons pænt omfangsrige værk, skal man edderperkeme være umusikalsk, hvis ikke man kan høre, hvor økonomisk hun er med sine stilgreb. For skole dannede hun, og i processen ændrede hun måden, vi lytter til musik (og altså især sang) på.
\\\"He got a cake but when it was Roberto Carlos´s birthday, the president of Anzhi gave him a Bugatti. \\\"I don´t expect City to present Yaya with a Bugatti, we only asked that they shook his hand and said ´we congratulate you´.
Annonce