Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvil i fred Bob Saget.
Forza Napoli Sempre!
Det er sgu noget lort. Først Norm Macdonald og nu Saget. Mindes Saget var meget påvirket da Norm døde. Var aldrig stor fan af sidst nævnte som komiker, men han var alligevel min barndoms hyggeonkel på full house og America´s funniest home videos.

Han var eftersigende en ret grov komiker for ligesom at skabe en kontrast til hans hyggeonkelimage.

Her hans version af the aristrocrats:
https://www.dailymotion.com/video/x2tvnj5

Kunne ikke lige finde der hvor han jokede om at skull-fucke Olsen Twillingerne på full house settet.
moderator
https://www.youtube.com/watch?v=ezM95_Y9ABk

Ovenstående roast af Bob Saget fra Gilbert Godfrey er legendarisk.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Har set samtlige afsnit af Hænderne fulde mindst 10 gange og formentlig også det der er værre. Forstår det ikke for så god var den heller ikke. I hvert fald ikke efter et par gange. Men der er bare visse serier der kan køre på repeat hos mig. Så hvil i fred Danny Tanner.
Vejle BK siden 1984
Hans standup var på alle tænkelige leder og kanter usjovt, omend jeg dog forstår hans ønske om at blive set som andet end den der bløde soapopera-komiker som han jo også stod for i American Funniest HomeVideos. Det var dog der han excellerede i min optik - og jeg har også set min andel af Hænderne Fulde. 10x pr. afsnit kan jeg dog (gudske lov) ikke måle mig med. Men alle afsnittene har jeg nok set og en del også mere end én gang. Det var bare en del af det der altid kørte i baggrunden, fordi der også kom Simpsons med jævne mellemrum.

RIP Bob Saget.
Silkeborg IF
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg husker ham heldigvis kun for Hænderne fulde! Den var på hver eftermiddag når jeg spillede Championship Manager, så det var en hel del. Nogle skønne eftermiddage og har set mange af afsnittene adskillige gange.

RIP Bob Saget

...det enkelte show med hjemmevideoer jeg har set var lige så cringe som Lisbeth Dahls ditto på TvDanmark
Av - jeg vidste slet ikke, at Norm Macdonald var gået bort. Trist. Han var lun og humoristisk på sin helt egen måde.

På Netflix ligger "Norm Macdonald has a show", som er et hyggeligt og ganske sjovt talkshow.

Han er også god i et afsnit af Seinfelds "Comedians in cars getting coffee" på samme tjeneste.
Lisbeth Dahls ditto på TvDanmark


Var det ikke Søs Egelind der havde det?
Selvom hans rolle i How I Met Your Mother sådan set var unødvendig, så havde den jo alligevel en stor betydning, og det gjorde, at jeg lyttede en hel del til Sagets stemme i de år, hvor den kørte (og lidt efterfølgende).

@repos
Tak for link. Fuck det var sjovt og herligt upassende.

Den form for humor er så sindsyg (og fed). Jeg kan se i kommentarsporet at folk dog i høj virkelig er forarget nu - jeg kan godt frygte at den fantastiske anything-goes roasting bliver et sjældent syn
Annonce