Snak

Mere indhold efter annoncen
Elisabeth Gjerluff
RIP
Erik Jensen har en fin nekrolog i Politiken. Shit et chok. Havde glædet mig til mange koncerter. Hørte hende i 2019. Hun var magisk.
“Der var andre der trak mer' end jeg”
Nejnej. Den rammer hårdt.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Hugo Helmig er død.
Meget trist.
Av, ja det var godt nok alt alt for tidligt!

Det lyder på de ting der er skrevet som hjertestop, men jeg kan da ikke lade være med at tænke på alle de ærgerlige historier om stofmisbrug og depression, og om det kan have haft en betydning.

Nå uanset hvad, så er det helt forfærdeligt at så ungt et menneske skal dø.
Silkeborg IF
Mere indhold efter annoncen
Annonce
det er specielt at han har været død siden 23 november. Ingen seriøse medier har bragt historien før i dag. (før forældrenes informering)

Som jeg forstår det, har medierne vidst det hele tiden, men har respekteret forældrenes ønske om ikke at offentliggøre det før de selv gjorde det.

At Rasmus Paludan og fækalie-kunstneren Uwe Max så melder det ud på deres egne kanaler i sidste uge har heldigvis ikke haft den store effekt.

Hvil i fred, Hugo.
FCN
det er specielt at han har været død siden 23 november. Ingen seriøse medier har bragt historien før i dag. (før forældrenes informering)


Nej ingen seriøse medier. Men Paludans medie ´Frihedens Stemme´ - havde i sidste uge på en eller anden måde via CPR-registret fået opsnappet, at Hugo´s CPR-nummer var taget ud - og dermed lagt ét og ét sammen.

Som de kældermennesker Paludan og hans slæng nu engang er - prøvede de selvfølgelig at køre en breaking historie og være ´først´ med historien (for at promovere deres lortemedie og Stram Kurs). Ingen seriøse medier eller mennesker bed heldigvis på - og gav familien ro, respekt og tid til selv at melde ud (men historien gik jo så på reddit og andre afkroge af nettet).

Helmig junior forsøgte jo at tage sit eget liv - inden han kort tid efter så afgik ved døden (hvis årsag ikke er meldt ud). Lyder som en sjæl, der var plaget og havde det meget svært. Man må håbe, at han har fundet fred nu. Det er trist og tragisk.


...og ja, Se & Hør prøvede i ramme alvor at få en kommentar fra Hugo Helmig dagen efter, at han havde forsøgt at tage sit eget liv. Stay classy.
Jeg tror ikke det hensyn pressen tog i denne sag ville være taget i mange andre sager. Man kunne også godt høre på eksperterne i presselogen at man havde bøjet reglerne.
“Der var andre der trak mer' end jeg”
Roland Lyhr Sørensen er død. RIP.

//hjst
"Engang Danmarks fodboldby nummer 1. "Klubånd i solskin - troskab i regn"
Annonce