Snak

Mere indhold efter annoncen
"Tænker også du glemmer magt, religion og manipulation af masserne.. Som vist ikke aldrig været mere åbenlys hvor kommer fra samt hyklerisk disse tider..."
Lotto, jeg skrev direkte at det handler om magt (som indebærer manipulation af masserne), så det glemte jeg ikke. Du kan have en pointe i at religion også er en faktor, men jeg anskuer zionisme og islamisme som ideologier/politikker, og ikke religioner i almen forstand.

Kan du uddybe hvad du mener med ´åbenlys(t) hvor kommer fra´?
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
"Defense Minister Yoav Gallant strongly hints that Israel is preparing to launch a ground offensive against Hezbollah in Lebanon.

“The elimination of [Hezbollah terror chief Hassan] Nasrallah is a very important step, but it is not everything. We will use all the capabilities we have,” Gallant says to troops of the 188th Armored Brigade and Golani Infantry Brigade in northern Israel."

https://www.timesofisrael.com/liveblog-september-30-2024/

_____________________

"“What we do is to put all diplomatic pressure to a ceasefire, but nobody seems to be able to stop Netanyahu, neither in Gaza nor in the West Bank,” Borrell tells a small group of journalists as he attended the UN General Assembly.

Israel has repeatedly sparred with the top EU diplomat, and Foreign Minister Israel Katz recently accused him of being antisemitic."

https://www.timesofisrael.com/liveblog_entry/top-eu-diplomat-laments-failure-to-stop-netanyahu/
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Skal man tro på, at Israels plan er et Greater Israel, men dele at Irak, Libanon og Syrien. Er det hvad de går all in på nu? Eller er det blot en større konspirations teori. Hvad tænker folket herinde? Og her tænker jeg primært på dem, som ikke er fuldstændig indoktrineret med at Israel intet nogensinde gør forkert
Nej, det er der ikke noget der tyder på ( medmindre du tænker på allerede besatte områder, som Vestbredden).
Abekat:

Skal man tro på, at Israels plan er et Greater Israel, men dele at Irak, Libanon og Syrien. Er det hvad de går all in på nu? Eller er det blot en større konspirations teori. Hvad tænker folket herinde? Og her tænker jeg primært på dem, som ikke er fuldstændig indoktrineret med at Israel intet nogensinde gør forkert



Jeg tror ikke Israel ønsker Greater Israel, jeg tror dog Israel ønsker at ændrer hvem der har magten i nogle af områderne omkring dem, ved at svække Hams i Gaza og nu ved at gennemførelse en opgave for at svække Hezbollah. Eller måske nærmere sikre at disse grupper og især Iran igen bliver afskrækket fra at angribe Israel.

Weekendavisen har to ret relevante hhv. artikel og podcast om:
https://www.weekendavisen.dk/samfund/dagen-ifoelge-soeren-k-villemoes-14


"På under to uger har Israel således udført den mest effektive og målrettede militære kampagne mod en ikkekonventionel fjende i nyere tid. Man virker til at have gået efter først at ødelægge Hizbollahs evne til at kommunikere internt og samtidig pacificere store dele af militsens mellemlag med personsøgerangrebet, udslette det meste af deres militære lederskab med målrettede luftangreb og samtidig forvandle store dele af deres største strategiske aktiv, de mange ballistiske missiler, til støv. Uanset hvad man mener om Israel og landets ageren, så er der tale om en operation, der rent militærfagligt vil gå over i historiebøgerne."

"Ifølge Reuters anslår Israel, at de har dræbt otte ud af ni af Hizbollahs øverste ledelse."

"Der er ikke blot tale om en kæmpe militær sejr for Israel. Angrebet kan kun være langt værre for Hizbollah, end selv deres worst case-scenarier har forudset. Nasrallahs valg om at angribe Israel med raketter efter Hamas´ terrorangreb 7. oktober sidste år vil formentlig blive anset som den værste strategiske beslutning i militsens historie. I årtier er de blevet beskrevet af forskere og militæranalytikere som den førende ikkestatslige aktør i regionen. Deres sejr over Israel i Libanon-krigen i 2006 var en afgørende del af deres mytologi. At Israel ville være i stand til at reducere dem så markant på så kort tid, er kommet bag på næsten alle. Ikke mindst præstestyret i Teheran, der i årtier har set Hizbollah som deres vigtigste allierede i kampen mod Israel. Hizbollah var den mest prominente del af deres Axis of Resistance, der også tæller houthierne i Yemen og Assad-styret i Syrien."


https://www.weekendavisen.dk/avistid/ny-orden-ingen-fred?utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwY2xjawFnj2FleHRuA2FlbQIxMQABHcPxK8EG9rAGm13UjpMIj603urg8I-94aCJAFjmLzTwc-RxD79Ia85G4cA_aem_HBsKdez6ka3CGHyoXVsPHg#Echobox=1727703746
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg tror ikke Israel ønsker Greater Israel


Ligesom Rusland ikke nødvendigvis ønsker et Endnu Større Rusland, de vil bare gerne dominere naboerne, ligesom Israel.
Eller lidt ligesom Brøndby og FCK
nej
"Skal man tro på, at Israels plan er et Greater Israel, men dele at Irak, Libanon og Syrien. Er det hvad de går all in på nu?"
"Netanyahu claims Iran´s regime will fall soon and envisions future peace between Israel and a free Iran amid reported IDF strikes on Hezbollah targets."
https://www.jpost.com/israel-hamas-war/article-822557

Netanyahu talte forleden direkte til det iranske folk, meget i stil med talen, han forud for angrebene på Hizbollah/Libanon holdte for det libanesiske folk. Han og den israelske elite ved, hvad der er bedst for regionen og bringer snart frihed og fred til alle.

Israel har nu sendt styrker ind i det sydlige Libanon - og amerikanerne sender fortsat materiel, ammunition og tropper til regionen. Halen logrer med hunden, mener nogle ... og Netanyahu´s historiske ord fra 2010 om at USA let lader sig ´flytte i den rigtige retning´ synes fortsat berettigede.
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Skal man tro på, at Israels plan er et Greater Israel, men dele at Irak, Libanon og Syrien. Er det hvad de går all in på nu? Eller er det blot en større konspirations teori. Hvad tænker folket herinde? Og her tænker jeg primært på dem, som ikke er fuldstændig indoktrineret med at Israel intet nogensinde gør forkert


Det tror jeg desværre at en stor del af dem som har magten i Israel ønsker. Ikke officielt naturligvis, men det er meget klart med den førte politik, og Netanyahu har gentagne gange afvist en tostatsløsning. Fra Eufrat til Nilen som det hedder. Man kan jo bare se på udviklingen ift. bosættelser. Israel besætter mere og mere land, og det er der jo en aktiv regering som støtter. Samtidig har Israel eksempelvis besat Golan højderne, og dem har de heller ikke tænkt sig at give tilbage til Syrien.

Det er på tide at både europæere og amerikanere vågner op.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Så gik Israel sgu ind i Libanon.

Men p.t. en forholdsvis begrænset landoffensiv. Man har nok lært fra tidligere (og kan rent indenrigspolitisk nok ikke tåle, at alt for mange unge israelere vender hjem i ligposer) - og så har USA nok også en løftet pegefinger et sted.

Forskellen fra tidligere er dog, at 1) Hizbollah primære kommunikationslinjer p.t. er sat ud eller væsentligt forringet 2) Hele Hizbollahs ledelses- og kommandostruktur er skudt i sænk 3) Isarel er i bedsiddelse af (avanceret) droneteknologi.

Men man kan se, hvordan samtlige militæreksperter og eksperter gruer for en større landsoffensiv tværs over floder, igennem befæstede dale og landsbyer - og også deciedered guerilla krigsførsel.

Israel kan godt nedkæmpe både Hamas og Hizbollah - men så længe de bagvedliggende årsager til, at de bevægelser og organisationer overhovedet eksisterer, ikke bliver løst - ja, så skal der nogle mere langsigtede strategier til. Og nok også en løsning ift. den tidligere allierede, Iran.
Annonce