Herboende muslimer har lige så lidt som vi andre gavn af den vold og nedbrydelse af velfærds- og retsstaten, som yderligere indvandring vil føre med sig.
Så langt er jeg sådan set enig. Ja, Mr kattedameklub er imod åbne grænser, hvem skulle have troet det?
Uenigheden er ikke så meget, om vi skal have en masse flere folk ind. Det skal vi ikke, før vi har lidt mere styr på, hvordan vi håndterer indkommende kulturelle indflydelse uden at tabe vores interne kulturelle sammenhæng fuldstændigt.
Det er den gamle klassiske logik med at sikre, at man er i stand til at hjælpe, før man forsøger at hjælpe. Lidt ligesom med iltmasken på flyet. Alverdens gode intentioner hjælper ikke nogen det fjerneste, hvis man er besvimet fordi man ikke tog sin egen maske på først.
Uenigheden er mere, at du tidligere har tilkendegivet, at du gerne ser religion gjort til et kriterie for ophold, hvilket jo reelt betyder, at du gerne ser danske muslimer smidt ud, mere eller mindre udelukkende fordi de er "muslimer". Personligt vil jeg gerne nøjes med at smide folk ud, der er militante ekstremister eller grundlæggende kriminelle, og det uanset om de er muslimer, kristne, ateister, jøder, eller pastafarianere.
Tilsvarende har de israelske arabere fordel i at bo på tålt ophold i den jødiske etnostat frem for at bo i Jordan, Egypten eller de besatte områder. De vil endda have gavn af den mur, Jenner vil lade opføre for at holde de andre arabere ude af landet.
Det er formentlig ikke direkte forkert. Men det er så også en reel accept af apartheid, kaste-systemer, og flertallets ret til at reducere mindretallet til at være andenrangsborgere med færre rettigheder.
Når det alligevel har en chance for at være rigtigt, så hænger det mere sammen med alternativerne. De andre arabiske lande er lige så uinteresserede i nogle millioner sure og traumatiserede palestinensere som Israel. Og hvis Jenners mur-koncept faktisk virkede og førte til fred, så ville livet som andenrangsborger nok være at foretrække over den nuværende tilsvarende som ikke-borger uden rettigheder.
Men problemet er, at en rettighed kun er en rettighed hvis den er universal. Ellers bliver det til et privilegium. Er du villig til at reducere konceptet "menneskerettigheder" til at være menneskeprivilegier?
