Det skorter i øjeblikket ikke på tiltag for at få danskerne ud på cyklerne
http://www.dr.dk/Regione…ms_ss=emailMed gratis (!) luft, cykelring- og motorveje (?) der føres under stærkt trafikerede veje, uddeling af de elektriske cykler,solcellelygter i cykelstien, vandautomater og mulig åbning for højresving ved rødt lys er de første frø sået til en evig forkælelse af os smukke cyklister.
Umiddelbart er jeg lidt loren ved udbredelsen af el-cykler, da jeg i stigende grad bliver sat på skrappe stigninger i Århus af Karen Wolf damer uden sved på panden.
Det er så usexet, og jeg må bide mig i tungen hver eneste gang en moster på el-cykel smyger forbi mig i deres overlegne tråd.
"Svindler !", har jeg altid lyst til at råbe. Eller bare gi hende en Abdou-skulder.
Til min store glæde har Århus i år fået en masse nye studerende, som har valgt cyklen. Sjældent har jeg set så mange cyklister i august/september omkring Uni og Handelshøjskolen.
Og det endda trods det lortevejr vi har haft på det seneste.
Der er naturligvis en del af dem, som trænger til en radikal trafikal opdragelse. Men det skal jeg nok sørge for. Også.
Især pigerne er slemme. Virkelig slemme. Det kan gå om sommeren - men jeg gider altså ikke at slæbe dem op fra et fodgængerfelt, fordi de udfordrer bilisterne med fodgængerfeltskamikaze mens de hører R Seebach.
Jeg gider ikke slæbe rundt på noget i tykke frakker.