Holder friaften da jeg i morgen skal til byfest ude i bjergene imellem Rom og Napoli. Årets fest i den lille bjerglandsby Santa Francesca tæt ved Frosinone La sagra della crespella - den hellige munkering!
Folk kommer i traditionelle klæder og med nogen sindssyge sandaler, de gik med, mulddyr og optog. Og så æder man aflange munkeringe, der er sindssygt søde og alle bliver simpelthen pissestive. Det hele varer vist fra kl.14 til 17.30, og bagefter står svinestive folk i det her kiksede tøj og synger deres hjemegns vemodige sange i det lokale pizzaria, der ellers bare er kro.
Hvis man er heldig udvikler der sig et kæmpemæssigt fuldemandsslagsmål, som det skete for 2 år siden. Der var vel en 20-25 stykker med i et rent saloon-slagsmål, der endte ude på gaden, hvor dem fra nabobyen Veroli måtte stikke af. Husk at også her var der folk i kiksede sandaler med. Haha. Jeg blev også involveret i et mindre sideskænderi, i showet der varede i over en time. De måtte barikadere døren på et tidspunkt.
Så jeg skal være i topform til i morgen og ikke røre alkohol i aften.
http://www.sagradellacrespella.it/joomla/index.php...
Tjek tøjet i Archivio Foto