Jeg blev udsat for ægte racisme(!) i går. Blev smidt ud og nægtet adgang ved flere barer og natklubber, der åbenbart var forbeholdt thailændere, i en Bangkok forstad. Hvis ikke det var fordi, jeg i så mange andre sammenhænge føler mig som en priviligeret hvid mand, kunne jeg gå hen og blive oprigtigt stødt over den slags behandling. Nu ved jeg præcis, hvordan det er at være indvandrer i nattelivet herhjemme. Eller det gør jeg så overhovedet ikke, da årsagerne til diskriminationen nok er en anden. I mit tilfælde var de nok mest bange for, at jeg kneppede "deres" kællinger.
Snak
lør 7. jun 2014
Det er da det samme herhjemme. Der er vi også bange for de fremmede ordner vores lyshårede piger.
fck-medløber.
Redigeretlør 7. jun 2014
Jeg synes stadig den med indvandrere i nattelivet er et hit der trækkes op fra tid til anden. Det er noget flere beværtninger stadig spekulerer en del i.
Russere er i øvrigt hamrende irriterende. Det ved alle.
Russere er i øvrigt hamrende irriterende. Det ved alle.
man 16. jun 2014
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
tirs 17. jun 2014
Det værste er, at det så ofte går ud over helt uskyldige mennesker. Det er også for dårligt, at der tilsyneladende ikke bliver gjort mere ved sager som disse.
ons 18. jun 2014
... jeg går hen til skranken, og er den eneste i lokalet der skal betjenes:
"Du skal lige trække et nummer derovre på væggen, så kommer du hurtigere til". Jeg går hen og trækker et nummer, og han trykker på sin knap. "Ja, så blev det din tur."
Lillebitte, uselvstændige menneske, altså.
"Du skal lige trække et nummer derovre på væggen, så kommer du hurtigere til". Jeg går hen og trækker et nummer, og han trykker på sin knap. "Ja, så blev det din tur."
Lillebitte, uselvstændige menneske, altså.
I have a cunning plan.
Redigeretons 18. jun 2014
Formodentlig skal de nu have de numre igennem, for at systemet kan holde øje med hvor mange der er blevet betjent/ønskede betjening hvornår.
At vedkommende ikke bare sagde det, forstår jeg så ikke...
At vedkommende ikke bare sagde det, forstår jeg så ikke...
Boomer by proxy.
Synes en stork er grim med langt næb.