Du bruger meget spalteplads på at tude over dit liv her på sitet, men sagen er den frøken, at du sgu ikke er den eneste i verden, der står uden job, elevplads, whatever. Og det er i øvrigt værre slet ikke at få svar på sine ansøgninger.
Ja det ved jeg da godt! Ved da udemærkert godt jeg ikke er den eneste, og det er da heller ikke alle mine ansøgninger der bliver besvaret. Men jeg vil have lov til tude over mit liv, jeg skriver jo kun en brøkdel af alt det crap der sker i mit liv. Så hvis ikke du kan lide det, så lad vær med at læs det!!
\"Giving up my heels was tougher than giving up cocaine\" - Donnatella Versace
Hvis de mener det afkast de får ud af at have den anden ansat er større end ved at have dig ansat, så vælger de naturligvis den anden. Du har helt ret i at det er svært at lære menneskelige egenskaber, men hvem siger den anden ikke er dygtig i interaktion med kunder?
Det ved jeg naturligvis heller ikke noget om. Men det fremgik ret tydeligt af den mail jeg fik, at de havde valgt hende udelukkende grundet faglige kompetancer. Hun skrev blandt andet at hun var meget ked af at hun ikke kunne have plads til mig i denne omgang. Jeg blev tilbudt noget afløsning til foråret og evt. elevplads om 2 år. Men det vil jeg jo bare heller ikke vente på.
\"Giving up my heels was tougher than giving up cocaine\" - Donnatella Versace
Det skrev jeg heller ikke. Jeg skrev bare røvkedelig. Hun kan da godt være god til kunder. Men nægter og tro på hun vil sprudle ligesom mig. Hvis jeg var en børneis vil der jo være lys i stjernekasteren når jeg blev serveret!
\"Giving up my heels was tougher than giving up cocaine\" - Donnatella Versace
Men det er også bare det faktum at jeg inden for en uge er blevet skoddet to gange. Var også til samtale et andet sted for en uge siden. Der fik jeg afslag pga. jeg har det forkerte køn. Denne gang fik jeg afslag pga. en der har en bedre faglig uddannelse end mig. De roser mig jo kraft edme til skyerne og elsker mig! Men jeg kan bare ikke bruge det til noget!
\"Giving up my heels was tougher than giving up cocaine\" - Donnatella Versace
Det er altid nederen at få et afslag, uanset grunden og i hvilken situation.
Jeg har selv taget mig i at skumle over et afslag for år tilbage på et job, som jeg under ingen omstændigheder ville have (de "glade" dagpengedage, der varede to måneder for mit vedkommende).