Snak

Mere indhold efter annoncen
..når ens tømmermænd og træthed tvinger en til apatisk tv-udfladning med muligheder som "Så det synger" og "Hva så Danmark".

Det er som tv-mediet indirekte og ufrivilligt opfordrer en til at gå på druk igen.
moderator
Min pointe er mht. til det kristne aspekt.

No shit, Sherlock.

Styrer giver vel selv en rimelig begrundelse.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Gnavpot.
Hvordan kan det være at sex er et no-go, mens alkohol tilsyneladende er mere end i orden?


Jeg kan godt se at det ikke hænger klassisk sammen. Men har også en forestilling om at jeg ikke skal drikke mig stang vissen hver weekend og kan beherske mig. Jeg arbjeder på det og er blevet meget bedre.

For mig er der også bare en forskel på om man går i baren med far, i byen med vennerne eller knalder til hæjre og venstre.
\"Giving up my heels was tougher than giving up cocaine\" - Donnatella Versace
Det forklarer i hvert dine motiver bedre, og jeg er da ked af at høre, du har haft sådan en ubehagelig oplevelse.


Tak for empatien. Det havde ikke noget at gøre med det at vi slog op, men der var en gråzone efterfølgende, hvor jeg fik det utrolig svært hvis han ville kramme og sådan, og jeg frygter virkelig hvordan jeg i fremtiden vil reagere..

Men skal selvfølgelig ikke tage sorgerne på foreskud..
\"Giving up my heels was tougher than giving up cocaine\" - Donnatella Versace
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er bare helt fint. Tak for svar. Og du skal nok komme ovenpå igen.
Jeg kan godt forstå at der er mange der har svært ved at forholde sig til det her og det er da også svært at forså. Det hænger naturligvis sammen med min opdragelse, men også at jeg som voksen har truffet et valg. For er da udemærket godt klar over hvor meget det for nogle betyder i et forhol og sådan, men omvendt mener jeg også bare at når jeg bliver gift med MANDEN i mit liv, at så hvis vors sexliv ikke er "gud-jeg-er-ved-at-dø-fucking-fantastik" så er der andre og(for mig) nmere vigtige og væsentlige ting der vejer op for det..

Nej, jeg må ærligt indrømme at jeg undrede mig over at Styrter forbandt det med ordet værdighed. Så kan man diskutere hvem der ser skævt til hvem.


Synes lige vi skal slå fast at jeg ser ikke skævt til nogen. Selvfølgelig skal folk leve deres llv som de vil, og respektere a sex fuld ud. Men for mig er det bare en værdighed at jeg har kunne holde mig til det.
\"Giving up my heels was tougher than giving up cocaine\" - Donnatella Versace
moderator
Det hænger ikke helt sammen:

For mig er der også bare en forskel på om man går i baren med far

Det hænger naturligvis sammen med min opdragelse

Det virker en anelse forskruet, hvis man opdrager sine børn til ikke at dyrke sex, medens man samtidig prædiker alkoholens glæder.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Det virker en anelse forskruet, hvis man opdrager sine børn til ikke at dyrke sex, medens man samtidig prædiker alkoholens glæder.


Altså nu er det jo ikke fordi vi drikker hjernen ud når vi sidder der. Får e par øl og snakker om alt mellem himmel og jord.

Jeg mener altså stadig at der er væsentlig foreskel på alkohol og på sex. Og altså ja mine forældre har opdraget mig osv. men det er jo udelukkende mig selv der har truffet valget og valgt at gå efter det mine forældre siger.

Vil da godt tilstå at mit syn på alkohol naturligvis ikke er klassisk kristen, men jeg er ung og synes ligesom også gerne jeg må have det sjovt. Jeg har bare valgt at holde ved det med at gemme sex..
\"Giving up my heels was tougher than giving up cocaine\" - Donnatella Versace
moderator
Det giver stadig ringe mening, at forældre prioriterer på den facon.

Hvori består det farlige ved sex kontra alkohol?

Jeg har bare valgt at holde ved det med at gemme sex..

Og fylde på med alkohol i stedet.

Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Annonce