Snak

Mere indhold efter annoncen
moderator
uvidende idioter som ikke ved hvordan man bruger forskellige talemåder og udtryk på mest idiotiske vis skal prøve at distancere sig fra viden og folk der ved mere end dem selv, for at "keep it real" som Chris Rock ville have sagt det.

"I don´t know that shit, keeping it real"

"yeah, real dumb!"

Dette er en signatur.
"Man kan sige" er vel ikke så kriminelt, alt efter sammenhængen selvfølgelig. Skal man forsimple og formidle ting så den gennemsnitlige person, eller sinker som lytter til eksperter på P3, kan være med, må man fra tid til anden være lidt pædagogisk. "Man kan sige" er i den sammenhæng ofte et udtryk for, at der tages højde for at formuleringen er noget forsimplet eller ikke 100% korrekt, men hensigtsmæssig i sammenhængen.

Hvad angår "alt andet lige", vil jeg påstå at skribenten i Jussi´s link, i sit forkrampede forsøg på at være skarp, fremstår mere sørgelig end pøblen han langer ud efter.
... selvglade fjolser tror de er klogere end alle andre.

Alt andet lige, er et urealistisk selvværd ikke noget de kan bruge fremadrettet.
nej
moderator
Motr, jeg er da ked af at du blev trådt over tæerne. Nu ved du til gengæld hvordan du ikke skal bruge alt andet lige, så selv med lidt sårede følelser, så har du da fået lidt ud af det.
Dette er en signatur.
moderator
Word, Tias.

Kongen, jeg kan ikke se mig fri for at bruge det en sjælden gang. Jeg er heldigvis nået det stadie hvor jegmed det samme føler ubehag når orderne ryger ud. Jeg tager også blot udgangspunkt i en kollega jeg har, og når jeg udfordrer personen, eller blot stiller basale spørgsmål til hans arbejdsgang, ved man altid hvad åbneren bliver...

Altså man kan siiiiiige, at............

Stå ved det du siger! Sig "det forholder sig sådan" eller noget i samme boldgade. Stop distanceringen.
Maradona was good, When he was off his meds // Messi was alright, 'Til the Tuesday night, He had to play the Reds. // // Oh Mac Allister, Oh Mac Allister // He's the best there's been, from the Argentine, Oh Mac Allister
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Motr, jeg er da ked af at du blev trådt over tæerne. Nu ved du til gengæld hvordan du ikke skal bruge alt andet lige, så selv med lidt sårede følelser, så har du da fået lidt ud af det.


Hvorfor skulle jeg være blevet trådt over tæerne? Og ligefrem sårede følelser får jeg vist svært ved at svinge mig op til.

Jeg er, på den anden side ked af, hvis jeg har såret dine følelser, med min generelle betragtning om bedrevidende idioter.



nej
moderator
"Hvorfor skulle jeg være blevet trådt over tæerne? "

Din reaktion er typisk for den slags.

Jeg bliver skam ikke såret eller påvirket af idioter uden basal viden. Dette er naturligvis en generel betragtning.
Dette er en signatur.
Din reaktion er typisk for den slags.


Er det svar typisk for din slags?

Jeg har da bare skrevet et indlæg - så skrev du et indlæg der vel kan kaldes en kommentar dertil. Derefter byggede jeg videre.

Jeg føler ikke jeg har "reageret" på ret meget.
Det lader dog til at jeg har pisset dig af på den ene eller den anden måde?


nej
Iøvrigt ville jeg skifte ud i vennekredsen, hvis den ligefrem indeholder idioter uden basal viden.
nej
Bosse og Kusk. Det er at tillægge dem der vælger udtrykket, mere tanke bag valget, end berettiget. "Man kan sige..." kommer således ofte i sammenhænge, hvor det ikke giver mening at sige, at man kan sige. Jeg ved ikke helt om du, Bosse, prøver at gøre mig til sinke, der lytter til eksperter på P3, blot fordi jeg har P3 kørende, når jeg kører på arbejde. I så fald vil jeg tro, at der ligger noget lidt andet bag dit "angreb". Muligvis at du føler dig gået for nær af kritikken af popudtrykkene. Det virker i hvert fald lige vel voldsomt, emnet taget i betragtning.
Annonce