Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg vil nu godt vide det Bosse.
“It was so hot in Sevilla that, at first, I nearly regretted my transfer. I much prefer playing football in the rain at Stoke. It’s far easier.”
Men på en uge? Det virker som ret kort tid.
fck-medløber.
Hvis man "binder" en wire om livet og fæster noget tungt for at tyngde ned, er det muligt at torso og ben skilles ad over tid. Ikke spørg mig hvordan jeg ved det.


Hvordan forsvinder hoved og arme hvis man binder noget om livet?
Manglende arme og hoved er selvfølgelig fra ulykken. Hun faldt og landede uheldigt.

Selvfølgelig må han partere hende for at få hende ud, hvor makabert det end her. Det er ikke sådan at han har et torpedo-rør han kan sende hende afsted i. Der er ikke vanvittig meget plads i stigen op til lugen, og hvis man skal manipulere 60 kg dødvægt bliver det nok for tungt.
Hvordan kan man i øvrigt bygge en ubåd, eller 8, uden at installere et torpedorør. Dér dummede han sig.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Bosse, jeg har også tænkt at det kunne have været for at få hende op ad stigen. Men efter sigende er lårbenene stadig på torsoen, så det er da begrænset hvor meget lettere opgaven er blevet.

Hvordan kan man i øvrigt bygge en ubåd, eller 8, uden at installere et torpedorør. Dér dummede han sig.

I den foregående ubåd han byggede var der faktisk en dykkersluse, som kunne være brugt til formålet.
"Kids, you tried your best and you failed miserably. The lesson is, never try." - Homer Simpson
Har man ikke været meget hurtigt ude med eftersøgningen? En svensk journalist mødes ikke med sin kæreste, og et par timer senere er hele Norden i alarmberedskab og i gang med sporhunde og luftballoner. Man må have haft en mistanke om et eller andet på forhånd, hva?
fck-medløber.
Jeg aner ingenting, Claus. De kan vel relativt let finde ud af om det er hende og om lemmerne er fjernet med værktøj eller diverse dyr og elementerne.

Vores egen lille Ben Linus er dog ikke den største person, så det virker oplagt at han må reducere vægten for at få hende ud. Hængende hoved, arme og fødder er vel den slags som hænger sig fast og kan man gøre det hele 20 kilo lettere, hjælper det vel også. Jeg tror ikke han er gået til opgaven med en trænet kirurgs håndelag, hvis det er.
Ja, jeg tænkte det samme. Der er mistanke om lidt mere end forsikringssvindel. Også når man møder manden med en sigtelse for drab på havnen, inden han egentlig giver forklaring. Det er muligt hun har taget kontakt til nogen før, eller at han selv har gjort det i panik.
Af hvad jeg har læst, blev han ikke sigtet med det samme han dukkede op, men bare hevet med på stationen for at svare på et par spørgsmål. Sigtelsen kom efterfølgende.

@Elendil
Til dels, men hun har været med ude på en tur med en u-båd, der først er forsvundet, og da den så dukker op er det uden hende. Mængden af scenarier hvor der ikke er noget galt, er ret begrænset.
Annonce