Snak

Mere indhold efter annoncen
Kan det tænkes det er S&H der selv prøver at redde den og der ikke har været et opkald?
Snart får vi alle, samme vished som raket-Madsen og Betina selvfølgelig hele tiden har haft.
Kim Wall døde simpelthen helt naturligt, af en blodprop i armen.

[quote- Vi håber, at politiet kan komme nærmere, hvad de opfatter som en dødsårsag.

- Det er vigtigt, fordi hvis politiet kommer frem med, hvad de opfatter som dødsårsagen, kan det have en stor betydning for, om den sigtelse, der er rejst mod min klient for forsætligt drab, også holder i retten, siger advokaten.][/quote]

https://ekstrabladet.dk/112/arm-fundet-i-koege-bugt-nu-reagerer-peter-madsens-advokat/6937746
Det er næsten synd for Kim Walls efterladte, at hele det her forløb har været så latterligt. Havde jeg været advokat havde jeg nok trukket mig..

Men det giver selvfølgelig god mening, at han har stukket hendes underliv i smadder, blodet skal jo flyde frit for, at opløse sådan en blodprop. Ligesom et stoppet afløb. Det hele giver mening.
Native American Soar like an eagle, sit like a pelican Don’t call us Indians We're more like West Eurasians crossed with Siberians
Enig. Et mere elendigt forløb, efter at have mistet en man elsker, er svært at forestille sig.
Advokatens udtalelser gør det bestemt ikke bedre. Kan hun trække sig hvis hun er beskikket?
Tiltalt: Jeg har drukket gift.

Retsformand: Ring efter en ambulance.

Nå nej ...

Retsformand: Vi afbryder retsmødet.

Jurister er godt nok verdensfjerne.
“Der var andre der trak mer' end jeg”
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er sjovt som folk ikke ved hvad advokaters job er.

Tilmed har politiet på vanlig manipulerende vis bevidst fejlciteret tiltaltes forklaring om dødsårsag. Og I sidder der med jeres følelser og kræver retfærdighed før sagen har været for en dommer. Hvor kært. Og dansk. Og hvad skal den nye advokat så sige? Min klient er skyldig? Wake up, please. Please.
“Der var andre der trak mer' end jeg”
Det er godt, at du er nøgtern.
Niddets arkivar
Det var nu ikke så meget det. Nærmere at det næppe kan være specielt godt for karrieren, at agere den som Sarah Huckabee Sanders i ekstrabladet hver anden uge. Jeg er med på, at hun skal være på Peter Madsens side, men det må sgu da være opslidende at være igennem sådan et forløb og konstant forholde sig til nye forklaringer og gøre sig selv til grin i offentligheden gang på gang.
Native American Soar like an eagle, sit like a pelican Don’t call us Indians We're more like West Eurasians crossed with Siberians
Om en uges tid, eller to, hvor Peter Madsen pludselig kommer i tanke om hvad der rigtigt skete, og hun faktisk hang sig, så skal den stakkels advokat jo, igen, i kontakt med hele den danske presse, forsvare noget hun jo godt ved er mundlort og bruge tid på dumme spørgsmål.
Jeg er ikke så meget efter etik og moral her, nærmere hvad man som almindeligt menneske egentlig gider/bør bruge sin tid på.
Native American Soar like an eagle, sit like a pelican Don’t call us Indians We're more like West Eurasians crossed with Siberians
Det vil nok først være dårligt for en forsvarsadvokats karriere, hvis vedkommende trækker sig, fordi klientens påstande er vanvittige at høre på.
Men ellers er det godt vi har dig til at rådgive folk om deres karriere, Jonas.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Annonce