Snak

Mere indhold efter annoncen
Usund madvare:


Bacon er forarbejdet (processed) rødt kød. Netop den type kød, World Cancer Research Fund og American Institute for Cancer Research anbefaler, at vi fuldstændigt undgår at indtage. Altså ikke kun begrænser, men helt udelukker fra kosten.




Sund madvare:



Du finder grønkål nederst i madpyramiden sammen med grøntsagerne. Grønkål har et lavt energiindhold (få kalorier), og er en god kilde til kostfibre, som gør din krop mæt og holder gang i din fordøjelse. Grønkål er en god kilde til vitaminerne A, B, C, E og K. Blandt B-vitaminerne er der især et højt indhold af folat i grønkål. Vitaminerne styrker dine øjne, knogler, immunforsvar, rød blodceller, hud og DNA, og hjælper desuden dine sår med at hele og din krop med at omdanne maden til energi. Vær dog opmærksom på at nogle af C- og B-vitaminerne forsvinder ved tilberedning, og på at spise grønkål sammen med en fedtrig fødevare, så din krop kan optage A-, K- og E-vitaminerne. Grønkål er også en god kilde til mineralerne kalium, fosfor, jern, kalk og mangan, som styrker dit blodomløb, knogler og immunforsvar og kan sænke dit blodtryk. Desuden kan grønkål bidrage til din indtagelse af zink og magnesium, som også styrker dine knogler, hjælper dine sår med at hele, kan afhjælpe kramper i musklerne, og som hjælper din krop med at optage kalk.
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Så hvad med at I lige træder en fyrreogtyve skridt tilbage, ulvekobbel, og glor på noget cykling?

Som om du ikke også har fucket dén tråd op et par gange.

Det er altid de andre.

Det er i øvrigt et mærkværdigt indlæg. Skal madtråden, vintråden osv ‘dæmpe gemytterne’ i denne tråd?



Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Hvorfor i alverden skulle jeg dog bede om god tone i denne tråd, hvor jeg overhovedet ikke er en del af debatten? Det havde jo været vanvittigt.

Resten af dit indlæg ved jeg heller ikke, hvad jeg skal bruge til, men du skal vel have en eller anden pris for at skrive noget så langt og ubrugeligt.


Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Skal man virkelig citere 2010 for dig?

DER ER INGEN KONSPIRATION

Men svar gerne på mit spørgsmål om hvorfor jeg skulle bede om god tone i en tråd, jeg ikke har skrevet i.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Vent - der er skærmydsler i Liverpool-tråden efter 3-3 mod Brentford.

Har du nogle gode råd til hvad jeg skal skrive i deres klubtråd? Ikke, at jeg nogensinde har skrevet i den, men alligevel?
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Er slet ikke presset men du har da ret i, at der er adskillige eksempler på det, du anfører. Helt klassisk. Masser af provokationer og sjove kommentarer, der skal give credit til "klubben"
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
I tråden her observeret du mit indlæg

Æhm, fordi du indirekte søger kontakt. Jeg ved jo godt, at du ikke er decideret ubegavet som sådan.

Hids dig nu ned, menneske.

Jeg respekterer din humor. Det er fandeme sjovt skrevet.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Klub, gruppe, hyklere.

Nogle gange kommer man altså i tvivl om, at du forstår, at dette er et anonymt forum, hvor der bliver gået lidt til hinanden.

Hestenet skulle være ret fedt som alternativ,

Jeg ved jo, at DU ikke er ubegavet, så hvorfor du bliver ved og ved og ved med at sætte dig selv i situationer, hvor det modsatte synes oplagt, forstår jeg ikke.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
moderator
Det er jo ikke fordi du ikke har en pointe Mr, men Pink har jo også et ansvar for ikke at lukke så meget idioti ud. Det er lidt som med Hausser i Coronatråden. Hauser og Pink og dig selv, kan jo sagtens have fine pointer, men fordi der har været så mange skøre indlæg, så drukner de oftest. Af og til også fordi folk er forudindtaget. At Jussi eller andre skulle vælte ind og forsvare noget håbløst virker som et lidt højt krav. Måske nogle brugere bare skulle trække sig i steder for stædigt at grave hullet dybere og dybere.
Dette er en signatur.
passiv - men aldrig forsvaret nogen uden for gruppen.

Fedt nok at blive kritiseret for at være passiv. Så har man hørt dét med. Og så kører du ‘gruppe’ igen og ‘forsvare’. Altså, hvad er det for en børnehave , Mr.? Helt seriøst.

Så kan man stikke sit hellige "god tone" op, hvor solen aldrig skinner.

Du burde være klogere end det, for det var ikke, hvad jeg skrev i den tråd, som i øvrigt ikke er ‘hellig’ - det er der da ingen jordisk bold.bruger, der kan gøre nogen tråd til. Træk lige vejret. Josef Maria.

Jeg synes dog - din voldsomt afsporende historik in mente - at det var fair nok at påpege, at dit forsøg på at opildne Sot til et eller andet var upassende al den stund, at du for ikke så længe havde kritiseret mig for at være ‘syrlig’ osv.

Men det skal jeg selvfølgelig ikke bestemme - du skal da skrive lige hvad du vil.

Det er dog totalt idiotisk, at du bevidst fejlciterer mig med dit:

jeg skrev ham efter munden med sin skinhellige appel om "ikke at ødelægge tråden".

Det har jeg aldrig nogensinde skrevet.

Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Annonce