Min erfaring er, at plastickapslerne krøller sammen, når kapslen skal perforeres i maskinen, så vandet ikke kommer igennem kapslen. Har desuden den samme erfaring med kopikapslerne. Om det er generelt for de billige kapsler, eller om det er min maskine der er dårlig, ved jeg ikke.
Jeg vil have en ORDENTLIG espressomaskine, gerne pro-kvalitet, så den første der foreslår en Nespresso forventer jeg at Sir C stanger en længevarende karantæne ud til! Der er højt til loftet prismæssigt, så vi behøver ikke udelukkende se på Imercos udvalg... De der Rocket maskiner - http://www.experisense.dk/14596/NYHED!%20Linea%20Professionale%20espressomaskine - Er der nogen der har erfaringer med dem eller andre maskiner som dem?
I think religion should be treated with ridicule, hatred and contempt, and I claim that right.
- Christopher Hitchens
I will try anything once, except incest and folk dance.
- Oscar Wilde
Il mio cuore sarà sempre viola
Nogen der ved hvordan man laver en ordentlig iskaffe? Ikke tyndtflydende cappucinosjap, men tyk iskaffe der er lidt henad slush ice for voksne (den de laver i Baresso, f.eks.). Jeg får sjap ligegyldigt hvad jeg prøver.
1961: Spurs-Gornik; a group of Spurs fans dressed up as angels and began singing Glory Glory Hallalujah. less than an hour later the words had already morphed from "Glory Glory Hallelujah" to "Glory Glory Tottenham Hotspur"
Hermed en anbefaling: Peter Larsens økologiske espressobønner, som koster 140 kr./kg i Fakta, smager virkelig godt - og gør det mindre smertefuldt for pottemånen at nyde et eller flere daglige skud.