Snak

Mere indhold efter annoncen
Ikke-en-bot

Konsekvensen af socialisme har ofte været korruption, forfølgelse og ikke mindst diktatur. Når man i så vidt omfang ønsker kontrol med produktionsmidlerne, så har det været yderst besværligt for socialistiske lande at kunne gennemføre denne omstilling uden totalitære midler.

"Vi er bare ikke bedre"
Jeg har læst rigtig meget, jeg er lige kommet ud af en 2-årig STX med et 12 tal i samfundsfag og i historie.

Jeg har skrevet en KÆMPE opgave om de celler(læs:RØDE) der ved hjælp af flykapringer, røverier og politimord har lagt byggestenene ovenpå imperialismen fuck ups, så lad være med at komme og prøve og belære mig om historien, for den er jeg sådan RET godt orienteret om.


Sådan burde de fleste indlæg starte i forbindelse med politiske debatter.

Stærkt arbejde!
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
@Redondo,

Konsekvensen af socialisme har ofte været korruption, forfølgelse og ikke mindst diktatur.


Den vil jeg gerne medgive. Det er et kontingent faktum at socialistiske stater ofte enten ikke er blevet sat i verden som foreskrevet, eller at de efterfølgende er degenerert til noget der ikke var i overenstemmelse med det foreskrene.

Når man i så vidt omfang ønsker kontrol med produktionsmidlerne, så har det været yderst besværligt for socialistiske lande at kunne gennemføre denne omstilling uden totalitære midler.


Enig. Min dybere anke gik udelukkende på hvor sammenkædningen skulle finde sted.
@Dano Jeg glemmer sådan set ikke noget, min pointe var blot, at det ikke er socialismen som sådan, der har noget med jødehad og folkemord for den sags skyld at gøre.

Det er en lidt latterlig og forresten utroligt ureflekteret måde at forholde sig til historien på, hvis man blot kigger på, hvad folk kalder sig selv: "socialister", "nazister", liberalister osv. også
1) ikke forholde sig til det rent faktiske indhold af deres ideologi og den måde den bliver udført på i de givne stater.
2) at lave slutningen, at fordi det er gået dårligt der, så kan det aldrig nogensinde gå godt. Det er en klassisk logisk fejlslutning. Men her ved jeg ikke om induktionsproblemet er en del af pensum på 2-årig STX
LOL! "Se mig jeg har fået 12 i gymnasiet."
En fisselatte, tak.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det kunne være interessant at høre om et eksempel på socialisme, hvor mennesker rent faktisk gad at bo, og hvor styret ikke var nødsaget til at tapetsere grænserne med pigtråd.
(Pudsigt nok, er danske socialister af den opfattelse at det ikke er muligt. Tankevækkende, at netop meningsfællerne har dokumenteret, at den øvelse snildt lader sig gøre!)
Eller et socialistisk samfund hvor der var ytringsfrihed.
Hvor der ikke var politiske fanger.
Hvor der var frie valg.

Ideologien er tilsyneladende bygget på en forestilling om Utopia, der rimer fint på den noget studiekreds-lignende tilgang, der trives så glimrende på venstrefløjen.
FREM for alt
Hej Kim,

Chile under Salvador Allende matcher meget godt et socialistisk samfund med ytringsfrihed, frie valg og fri bevægelighed for befolkningen. Om der foregik fængslinger af politiske modstandere i hans korte tid som præsident ved jeg ikke.
FCN
@Kim,

Er dit indlæg vitterligt et oplæg til debat, eller er dit indlæg bare et påskud for at kalde venstrefløjen dumme?

Hvis det er det første, så er der da masser af eksempler på lande som er indrettet med inspiration fra socialismen der lever op til dine kriterier. Bl.a. DK. Men, af lande hvor der er arbejderne der ejer produktionsmidlerne, er der vel ingen overhovedet. Så det er svært at komme med eksempler på "rigtig" socialisme.
Allende var vel også kun indsat i en periode på 3 år. Det er godt nok et meget tvivlsomt eksempel. Havde Hitler eller Stalin siddet i 3 år, så var opfattelsen nok heller ikke den samme.

Det interessante er vel de konflikter, som denne demokratiske socialisme medfører, og det skyldes ganske enkelt, at demokratisk socialisme desværre ikke er godt, fordi det hedder demokratisk. Man mister nemlig den magtbalance, som der i dag er mellem civilbefolkningen, markedet og staten.

https://jyllands-posten.dk/debat/blogs/martinaagerup/ECE11616772/pelle-dragsted-er-du-helt-gakgak-martin-aagerup-men-han-afsloerer-selv-sandheden-om-den-demokratiske-socialisme/

Så kan man mene, hvad man vil om Cepos og Martin Ågerup, men hvis man går lidt ned, så rammer han hovedet på sømmet ret godt omkring demokratisk socialisme.

Så lad mig forlænge Kims spørgsmål:

Kan man finde et socialistisk land, som har kunne opretholde styreformen og en demokratisk kontrol af produktionsmidlerne over en længere periode(og ikke kun 3 år) uden at ty til totalitære midler?
"Vi er bare ikke bedre"
Dano

Du mangler alle nuancerne i din grundforståelse.

Du kan starte med at have nogenlunde sammenlignelige eksempler, i stedet for at sammenligne demokratier med diktaturer. Der er ingen grund til at uddybe, hvis du ikke frostår dette.

Der findes kun en menneskerace - Homo Sapiens, som i øvrigt ikke er ren, da der i tidenes morgen blev knaldet løs med Neandertalerne mm
Annonce