Snak

Mere indhold efter annoncen
Kære boldbrugere.

Jeg står i en lidt pudsig situation op til nytårsaften, hvor jeg har meldt mig på madlavningstjansen sammen med en anden ud af de 6 deltagere vi er.

Den person, der skulle stå for indkøb af bøffer, valgte at købe 6x 500 g Ribeye bøffer. Jeg er bestemt fan af Ribeye steaks, men jeg synes godt nok, at 500 g lyder af meget, især i forhold til tilberedning af kødet.

Uden at have tilberedt flere hundrede steaks igennem mit 21 årige liv, så har jeg gjort det en håndfuld gange med nogenlunde succes, og jeg har da også tjekket diverse videoer på nettet med tilberedninger af steaks. Problemet er bare, at de videoer sjældent viser steaks, der er over 300 g.

Bøfferne har kostet 125 kr stykket, hvilket er meget for de fleste af deltagerne, så jeg vil virkelig gerne naile det i morgen.

Er der nogle gode råd til at stege en alt for stor steak? Og kan evt. pladsmangel på komfuret hjælpes af foretage en del af tilbredningen i ovn? (nævnte slagteren som en mulighed). På forhånd tak.
La Centrale er også rigtigt godt. Den er på min top3 over kebab steder på Nørrebro.

Lækkert hjemmemarineret kød, fremragende og friskbagt brød, samt lækre grønsager - Jeg er især vild med deres majroe.

Størrelsen på kebaben og prisen er også helt i top.

Betjeningen er sgu altid så venlig og forklarende - Frisk type ejeren.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
JeresMajestæt:

Hæhæ, lyder som en stor omgang.

Hvor mange pander har du og hvilken kvalitet har disse? Kan de komme i ovn?

Med så lækkert kød, så skal det være rødt - Synes jeg.

Det bliver vel blot med lidt kartofler af en art og hjemmelavet bernaise til?
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Hvis panderne ikke kan gå i ovnen, så brun dem af først på en gloende hed pande, og så smid dem alle over i et fad.

Husk kødtermometret. Ca. 56 grader er ikke at skyde helt ved siden af.
https://enywulandari.files.wordpress.com/2014/11/lippi1.jpg
Det er hos en af mine venner, som vi gør det hos. Han har 3 pander af ok kvalitet, men ikke noget støbejern, så vidt jeg ved.

Og ja, enig. Det skal være rare, hvis det står til mig.

Vi laver roasted potatoes med rødvinssauce til. Som ekstra tilbehør har vi nogle friske grønne bønner, som bliver vendt i smør, hvidløg og persille.

Vi tænker indtil videre at stege dem ved højest mulige temperatur på en pande til de får skorpen, som vi vil have dem, og så kan det være, at de ryger i et fad i ovnen. Problemet er bare, at jeg aldrig har prøvet steaks i en ovn før, og jeg tvivler på, at vi har et kødtermometer.....
Mere indhold efter annoncen
Annonce
OK. Det er nok den nemmeste fremgangsmåde. Selvom der nok skal steges af to omgange.

Jeg ville nok gøre noget i stil med det her:

http://jyllands-posten.dk/livsstil/minut/ECE7380342/Den-sikre-vej-til-saftige-b%C3%B8ffer/

Den metode har jeg prøvet og den er fin.

Størrelsen på bøfferne er også derop af.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Er der mulighed for at hive dem på en grill?
Holy smokes, 45 grader for rare? Der er kødet da ikke engang rigtig gået igang med at ændre struktur. Ellers er metoden vel rigtig fin.
https://enywulandari.files.wordpress.com/2014/11/lippi1.jpg
Sørens metode med pande, ovn og stegetermometer er fuldstændigt idiotsikker.

I Brugsen med dig og køb et stegetermometer - de 79kr er godt givet ud.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Sous Vide...

Nå, men som nævnt, Brænd dem hurtigt af på panden og så i ovnen i 10min ca. med den størrelse vil jeg tro. Du ku med fordel smide lidt timian, hvidløg og smør sammen med bøfferne i ovnen.
You'll Never Walk Alone
Annonce