Snak

Mere indhold efter annoncen
Familiemiddag på lørdag. Vi har valgt at lave uddrag fra nogle af de vennemiddage vi har lavet, hvor der er givet fuld gas. Det fungerer med snacks, forret, dessert og sødt så vi står og mangler et godt bud på en hovedret til 14 mennesker. Vi er forbi Beef Wellington, det må gerne være lidt forårs-agtigt og ikke for tungt.

Pft.
Krydderbolle til burger er det tætteste på en amerikansk bolle jeg har smagt.

Tak for fif @Sir, kommer aldrig til at bruge andet fremadrettet!
moderator
Fedt, det må jeg sgu prøve! Jeg er for doven til at bage dem selv, og de bliver aldrig helt så bløde som jeg gerne vil have dem til at være.
https://kortlink.dk/sudv
Præcis mit normale problem.

Jeg varmede dem i smør på panden. Det minder mest om hvordan en klassisk diner ville gøre det.

En stegeplade virker uundværlig nu.
moderator
Jeg steger også i smør. Til nød kan man bare riste let på brødrister. Hjælp med at sprede ordet så folk kan få øjnene op for krydderbollens magi som burgerbolle. Så slipper man forhåbentlig for at få serveret den klamme fra hatting / Schulstad
Dette er en signatur.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg er allerede igang med at fortælle folk, hvor dumme de er hvis de ikke bruger krydderboller.

Sidst jeg tog imod gastronomisk anbefaling fra dig, var i øvrigt Haxenteller på Franziskaner i Hamborg.

En succesrate på 100%.
moderator
Jeg skal lave en fransk inspireret ret med vildsvinekølle. Men jeg mangler sgu lidt idéer, udover hvilke krydderurte-delen. Hvad pokker laver jeg som tilbehør, hvis jeg langtidssteger den i ovnen? Og skal jeg lave den på benet?
https://kortlink.dk/sudv
moderator
Ovnstegte kartofler? Jeg har en fundet en suveræn metode. Køb små kartofler og skær dem evt over i to eller tre hvis de er store og skyl dem i vand til stivelsen er ude. Vandet skal være gennemsigtigt. Kog dem med salt til de er HELT færdige, lige før de smuldrer. Tag et fad og hæld olivenolie eller andefedt i. Spar ikke på det, men det skal heller ikke være 1 cm. Varm det i ovnen i 15-20 min ved 160 grader. Så hælder du kartoflerne i og rører godt rundt. De skal have 75-90 min. Rør i dem hvert 15-20 min. Når de er 10 min fra at være færdige smider du masser af frisk timian og rosmarin på. Salt på når du tager dem ud. De skal være flot sprøde.
Bum. Verdens bedste kartoftler. Sprøde udenpå og bløde og fluffy indeni.


Jeg er i gået i gang med den her:

http://www.jamieoliver.com/recipes/duck-recipes/crispy-duck-lasagne/

Hold kæft et projekt. Får først mad kl 22.
Dette er en signatur.
moderator
Det lyder sgu godt. Er det ikke den klassiske engelske version til sunday roast? Det er nemlig skide godt!

Vildt andelasagneprojekt!
https://kortlink.dk/sudv
Rune, det lyder meget som fremgangsmåden til Hestons perfect roast potatoes. Det er fandme lækkert med kartofler på den måde.

Brugte i øvrigt peberurt for første gang den anden dag. Den smager som en mellemting mellem timian og rosmarin. Helt perfekt til kartofler.
"Det er ikke alderen, der gør det. Derimod nok: den skolede hensynsløshed, når man betragter livets realiteter, og evnen til at bære dem og i sit indre at være dem voksen."
Annonce