Var på Geranium i lørdags, som jeg husker det, så det der for mig var de bedste retter, var "Forkullet kartoffel", "knivmusling", "kulmule", "kammusling" og "andehjerter". Desserten med rødbede og yougurt var god og så var der, for min smag al for meget sødt.
Jeg skal imorgen introducere det asiatiske samfund for noget dansk kage, jeg havde tænkt mig at lave EB drømmekage, men jeg kan ikke opdrive farin, tilgengæld kan jeg opdrive brunt sukker der er ligesom moscodova sukker, kan jeg bruge det istedet?
\"Giving up my heels was tougher than giving up cocaine\" - Donnatella Versace
Skal der købes mere kød fra Onkel Toms, så kan flat iron steak varmt anbefales. Jeg grillede det i går på en glohed grill. 3 x 1 minut på grillen, med 1 minut hvile imellem. Og så bagefter trække lidt. Det blev smørmørt.
Og så tror jeg egentlig bearnaisen er ved at sidde i skabet. Jeg er nået frem til at hvis bare det klarede smør kommer i anden beholder og ikke er alt for varm, blommer+essens varmes godt igennem og det laves over vandbad, så går det ikke galt.
Det har jeg. Det er ret fedt at lave selv og man kan selv styre styrken, men hvis det er til normal rød eller grøn karry, så kan man lige så godt købe færdig, det er også LANGT billigere, men det skal være det gode fra Thailand. Ikke det der fra netto e.lign. Man køber hos asiatiske købmænd. Hvis du skal lave andre former for curry, fx junglecurry e.lign skal du selv lave pastaen. Det er ikke svært at det giver en god tilfredsstillelse at have lavet alt fra bunden. Der findes rigtig gode bøger jeg kan anbefale hvis du vil i gang med at lave god thaimad.
Tak for svaret, SirC. Mit spørgsmål kommer netop af, at jeg købte en grøn karry i Quickly, som ikke smagte af noget. Kan du anbefale nogle asiatiske købmænd i Aarhus? Bare fyr løs hvis du har gode kogebøger til thaimad.