Snak

Mere indhold efter annoncen
en god omgang grønt til billige penge kan man da ikke sige nej til, det samme gælder for brød fra Bo Bech.
moderator
Jeg lavede det her i dag:

http://www.youtube.com/w…AmY3A_BzBWk

Det blev super og tog ikke mere end 10 min at bikse sammen. Det skal jeg klart lave igen. Jeg synes dog man skal bruge en lille smule citronsaft og ikke Balsamico. Desuden brug masser af urter, timian og rosmarin. Jeg lavede lidt pasta og tomatsovs til. Tomatsovs var bare to friske tomater skråret i stykker og så masser af krydderurter.
Dette er en signatur.
Isværket på Stefansgade er her i de kolde tider lavet om til Madværket og har gode hjemmelavede økologiske supper til billige penge. Anbefales.

De bager også brød som er ganske godt.
"Så er der 2 x Fois Gras terrine i ovnen (kold ovn). Har forsøgt at putte lidt kyllingekød i den ene"

Kylling i kold ovn - det lyder sgu avanceret (og lidt farligt)
Just think of the trees: they let the birds perch and fly, with no intention to call them when they come and no longing for their return when they fly away. If people's hearts can be like the trees, they will not be off the Way
bleah. Salmonella is all but extinct in DK.

Botulisme er vist den største frygt...
"Is my friend in the bunker or is the bastard on the green?"
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg vil lige slå et slag for Jamie Oliver´s nye iPhone applikation, "20 minute meals".
Den sætter efter min mening standarden for "kogebøger" i fremtiden. Indti videre indeholder applikationen kun 50 opskrifter, men der er lovning på flere.
For begyndere er der en del instruktionvideoer til basale færdigheder, såsom vedlgeholdelse af knive, hvordan man behandler løg og hvidløg, og mange flere.
Opskrifterne er super nemme at følge og som sådan langt fra nyskabende, men de integrationen af opskrift, indkøbsseddel (kan sorteres alfabetisk eller efter "isle", så den fx starter i grønt afd.) og mængdeberegner, der gør at jeg synes programmet fortjener en smule ros.
moderator
Lyder sgu smart nok. Kunne være man skulle få sig sådan et monster snart.

TJek i øvrigt Jamie Oliver i mit link lige over. Det er altså en god lille ret, selvom der sikkert er nogle madsnobber der vil pege fingre :D
Dette er en signatur.
@Sir_Cum: kunne ikke komme igennem på linket igår, men da jeg prøvede idag, viste det sig at jeg faktisk har lavet retten efter selvsamme video, fandt den bare via NYT.com dengang. Lækkert og simpelt, perfekt i hverdagene.
@ Cyanite:

Evt. en risotto på champagnen, hvis du gerne vil have noget, der kan fylde lidt.
Så skal det fandme være en god champagne hvis man skal lave risotto på den. 98 % af alle champagner er virkelig ucharmerende så snart boblerne er væk, der gemmer sig en håbløs grundvin.

http://ibyen.dk/restaura…814232.ece#

Fandme avangarte at servere "sneakers"....
Annonce